Premijeri Turske i Grčke u srijedu su kazali da vide priliku za rješavanje 40 godina duge podjele otoka Cipra, a Atena je najavila da će podržati put Turske da postane članica Europske unije.
Odnosi između tih dviju zemalja članica NATO-a godinama su bili opterećeni sporovima oko granice u Egejskom moru i podjele otoka Cipra, no zbog migrantske krize turski premijer Ahmet Davutoglu i grčki Aleksis Cipras nedavno su počeli redovito telefonski razgovarati.
“Upravo sada pokazala se prilika za rješavanje ciparskog pitanja. Pregovori se nastavljaju. Imamo zajednički pristup s Grčkom o tome kako pozitivno pridonijeti razgovorima”, rekao je Davutoglu na zajedničkoj konferenciji za novinare održanoj s Ciprasom koji je u posjetu Turskoj.
Cipar je podijeljen po etničkom kriteriju od turske invazije 1974., kojom je ta zemlja odgovorila na državni udar potaknut iz Grčke.
Europska unija priznaje vladu ciparskih Grka kao legitimnu i ona je postala članica EU.
“Ulagat ćemo napore kako bismo ohrabrili dvije zajednice da donesu održivo rješenje”, rekao je Cipras. “Vjerujem da se bližimo izgledima – ne bih htio biti preoptimističan, umjereno sam optimističan – ali vjerujem da moramo ohrabriti rješenje”.
Dužnosnik ciparskih Turaka rekao je u srijedu Reutersu da je otok sada najbliže tomu da okonča podjelu i da bi dvije strane mogle utanačiti tekst sporazuma do svibnja.
Cipras je, ne navodeći pojedinosti, rekao da Grčka “u pozitivnom svjetlu” gleda težnju Turske da se postane punopravna članica Europske unije ako ispuni uvjete.
Dvije zemlje moraju pojačati suradnju u borbi protiv krijumčara koji stotine tisuća izbjeglica i migranata prebacuju iz Turske preko Grčke do Europe, rekao je Cipras.
U bijegu pred ratom i siromaštvom oko 650.000 izbjeglica i migranata stiglo je u Europsku uniju preko Grčke izlažući se pogibli u pretrpanim i nesigurnim plovilima, a tisuće njih u tom su pokušaju izgubile život.