Turska zabranila sveučilišnim profesorima misije u inozemstvu

Foto: EPA/STR

Tursko Vijeće visokog obrazovanja (YOK) zabranilo je do donošenja nove odredbe sve misije u inozemstvu za sveučilišne profesore, izvijestila je u srijedu provladina novinska agencija Anadolija, pet dana nakon neuspjela pokušaja puča.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

YOK zahtijeva uz to da se situacija sa sveučilišnim nastavnicima koji se trenutno nalaze u misijama u inozemstvu “hitno” ispita te da ih se vrati u Tursku u najkraćem roku, osim “hitne potrebe”, dodaje agencija Anadolija.

Rektori sveučilišta također su zamoljeni da “razmotre hitno situaciju sa svim članovima akademske i administrativne zajednice povezanih s FETO/PDY, mrežom propovjednika Fethullaha Gulena, i sastave izvješće do 5. kolovoza”.

Ova odredba donesena je samo dan nakon što je ovo tijelo u utorak zatražilo ostavke 1.577 dekana na svim sveučilištima u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U odvojenom potezu ministarstvo obrazovanja suspendiralo je 15.200 zaposlenih pri ministarstvu obrazovanja, osumnjičenih za povezanost s Gulenom. Isto tako, povuklo je dozvole za rad za 21.000 učitelja u privatnim školama.

Gulena turska vlada optužuje da je podstrekač puča ali je on formalno opovrgao svaku umiješanost.

Turska je istodobno u srijedu blokirala pristup internet stranici Wikileaksa, a tijelo zaduženo za telekomunikacije objavilo je da je protiv te stranice uvedena “administrativna mjera”, što je uobičajena terminologija za zabranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Wikileaks, osnovača Juliana Assangea, objavljuje materijale koju procure uglavnom iz vladinih izvora, a u utorak je objavio blizu 300.000 mailova Erdoganove Stranke pravde i razvoja (AKP) iz razdoblja od 2010. do 6. srpnja ove godine. Wikileaks je naveo da su mailovi dobiveni prije pokušaja udara te da su objavljeni kao odgovor na čistke nakon udara koje se provode u Turskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.