Turska zatražila Schulza nastavak pregovora o pristupanju Europskoj uniji

Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz sastao se u srijedu u Ankari s turskim vodstvom koje mu je ponovilo želju da Turska otvori nova poglavlja o pristupanju Europskoj uniji u okviru pregovora koje je počela 2005. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istaknuto je da je otvaranje novih pregovaračkih poglavlja potreba”, stoji u priopćenju turskog ministarstva vanjskih poslova.

Schulz i turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu razgovarali su i o drugim temama kao što su Cipar, otok podijeljen između zajednice ciparskih Grka i Turaka te odbijanje službene Ankara da pokolj nad Armencima iz 1915., što ga je počinilo otomansko carstvo, prizna kao genocid.

Schulz je razgovarao i s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom i premijerom Ahmetom Davutogluom. Prema turskome izvoru Schulz je u razgovoru s turskim dužnosnicima postavio pitanje vrlo spornog zakona kojim su proširene ovlasti u postupanju policije što ga je parlament nedavno izglasao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turska oporba taj je zakon nazvala “ubijanjem slobode”, a osudile su ga i nevladine udruge za ljudska prava te Europska unija.

Turska je od 1999. kandidatkinja za članstvo u EU, no pregovori su sporo napredovali zbog suzdržanosti nekoliko europskih zemalja prema turskom članstvu u Uniji. Samo je 14 od 35 poglavlja otvoreno, a samo je jedno zatvoreno.

Schulz treba u četvrtak doputovati u pokrajine Gaziantep i Kilis na granici sa Sirijom i posjetiti sirijske izbjeglice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turska je primila 1,7 milijuna Sirijaca izbjeglih pred građanskim ratom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.