U Beogradu nasilnici napali veleposlanstvo Crne Gore – sjećate li se napada na veleposlanstva SAD-a i Hrvatske?

Foto: Snimka zaslona

“Sinoć u Beogradu još jedan necivilizacijski napad na veleposlanstvo i zastavu Crne Gore. Zaprepašćuje odnos vlasti Srbije. Crna Gora je još jednom pred izazovom obrane neovisnosti i slobode. Sačuvat ćemo našu Crnu Goru usprkos mržnji kojom je zasuta od istih aktera unutar i izvan njenih granica“, objavio je u petak crnogorski premijer Duško Marković na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Beogradu je jučer napadnuto veleposlanstvo Crne Gore. Crna Gora je reagirala kao država i pozvala na razgovor veleposlanika Srbije Božovića u Podgorici.

Stotine huligana, kojima su se pridružili i brojni Beograđani, prosvjedovalo je ispred veleposlanstva Crne Gore u Beogradu. Uzrok je trenutna situacija oko pitanja Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i Zakona o slobodi vjeroispovjesti.

Na napad je reagirala i američka veleposlanica u Crnoj Gori Judy Rising Reinke, osuđujući taj vandalski čin, poručujući da se razlike u mišljenjima moraju rješavati razgovorom a ne nasiljem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo se, stvaranjem Srpske pravoslavne crkve 1922. nakon stvaranja Jugoslavije, svi pravoslavci u Jugoslaviji i njihova crkvena imovina došla je u vlast SPC-a sa sjedištem u Beogradu. Tako je i ponosni narod Crnogoraca, koji su stoljećima čuvali svoju vjeru i autokefalnost u vrijeme turskih napada na Europu, ostao i bez svoje autokefalne crkve i bez crkvene imovine koja je prešla u ruke SPC-a.

Jučerašnje okupljanje, nakon košarkaške utakmice Crvena Zvezda i Bayern, eskaliralo je u nasilje i besprizorno veličanje ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića, te vrijeđanje Crnogoraca na nacionalnoj osnovi. Nakon arsenala uvreda došlo je i do napada na veleposlanstvo Crne Gore na koje su ispaljivane rakete za vatromet.

Više puta je pogođena zastava na veleposlanstvu Crne Gore, ali nije izgorjela. Veleposlanstvo Crne Gore je objavilo da je zamijenilo službenu zastavu čiji su dijelovi izgorjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore pozvalo je na razgovor veleposlanika Srbije Vladimira Božovića zbog sinoćnjih incidenata u Beogradu.

Iz crnogorskog Ministarstva najoštrije su osudili incident ispred zgrade veleposlanstva Crne Gore u Srbiji.

“Zbog pokušaja paljenja crnogorske zastave i kontinuiranih nasrtaja na crnogorsku zastavu i veleposlanstvo u Beogradu, veleposlanik Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović je pozvan na razgovor u Ministarstvo vanjskih poslova”, navodi se u priopćenju MVP-a Crne Gore.

Ističe se i da je neprihvatljiv nasrtaj na veleposlanstvo i državne simbole susjedne države i upozorava da se radi o neometanom nacionalističkom piru.

Podsjetimo se da su 2008. godine desetine tisuća Beograđana došli pred veleposlanstva SAD-a i Hrvatske u glavnom srbijanskom gradu, u sklopu mitinga „Kosovo je Srbija“. Šovinizam se s ulica Beograda i skandiranja proširio u fizičko nasilje, pa je prvo napadnuto i zapaljeno veleposlanstvo SAD-a, te nakon toga je napadnuto i pokušano zapaliti veleposlanstvo Republike Hrvatske. Baklje, kamenje i molotovljevi kokteli letjeli su na veleposlanstva, policije gotovo uopće nije bilo, a kao epilog bila je i smrt jedne osobe koja je sudjelovala u nacionalističkim orgijama u Beogradu. On se, prema dostupnim podacima, ugušio ugljičnim monoksidom u potpaljenom veleposlanstvu SAD-a.

Za ove, u Europi neviđene izgrede u 21. stoljeću i napade na veleposlanstva, nitko nije osuđen.
Nakon diplomatskog pritiska Washingtona i Berlina, 2012. godine počeo je postupak protiv dvanaestorice mladića,  za koje je dokazano da su večer proveli u blizini „bakljade“ u Ulici Kneza Miloša. Za paljenje i napade na veleposlanstva SAD-a, Hrvatske, Njemačke i Turske dobili su, u sudskom procesu koji je bio farsa, samo uvjetne kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.