Ukrajina popustila pritisku EU-a: Ratificirali su Istanbulsku konvenciju nakon 11 godina

istanbulska
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

Ukrajina velikim koracima grabi prema članstvu u Europskoj uniji. Kako bi udovoljili Bruxellesu, nakon 11 godina ukrajinski parlament ratificirao je Istanbulsku konvenciju, službeno “ugovor o ljudskim pravima o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama”, a neslužbeno dokument koji u službeni narativ Europske unije uvodi rodnu ideologiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U jeku rata, Ukrajina je prihvatila ratifikaciju Istanbulske konvencije nakon što je većina u parlamentu prijašnjih godina odbijala to učiniti iz poznatih razloga: u konvenciji se pod krinkom borbe protiv nasilja nad ženama, uvodi rodna ideologija.

S obzirom na to da ova zemlja u jeku ruske agresije grabi prema Europskoj uniji, uvjet pojedinih članica poput Nizozemske i Švedske da se Ukrajini odobri status kandidata za pristup EU-u, bio je upravo ratifikacija ovog dokumenta.


Istanbulska konvencija, službeno poznata kao Konvencija Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, prvi je instrument u Europi koji pravno obvezuje standarde za borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja. Ratificiran u više od 30 zemalja, sporazum zahtijeva od država da koordiniraju svoj odgovor na zlostavljanja zaštitom žrtava i progonom počinitelja.

Ukrajina je Istanbulsku konvenciju potpisala još 2011., no do sada nije ratificirala u parlamentu ovaj dokument zbog otpora konzervativnih struja u politici i društvu koji su s pravom upozoravali da je riječ uvođenju rodne ideologije jer se u dokumentu koristi izraz “rod”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij  predložio je ratifikaciju Konvencije “s ograničenjima”, tj. s dodatnom izjavom kakvu je kreirala i Hrvatska kada je HDZ-ova vladajuća većina ratificirala ovaj dokument.

> Raspudić predložio da se izbriše spominjanje ‘rodnog identiteta’ iz Zakona o elektroničkim medijima

Zelenskij: Svakodnevno dokazujemo da smo već dio ujedinjenog europskog, rekao bih čak, vrijednosnog prostora

“Ratifikacija Konvencije ponajprije će pomoći da se podigne politički imidž Ukrajine u međunarodnoj areni kao zemlje koja se dosljedno pridržava svojih obveza u području zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda”, stoji u obrazloženju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korak po korak, prolazimo kroz ključan tjedan i svaki dan radimo sve kako nitko ne bi sumnjao da Ukrajina zaslužuje kandidaturu. Svakodnevno dokazujemo da smo već dio ujedinjenog europskog, rekao bih čak, vrijednosnog prostora. Sada su zastupnici Verhovne Rade već otišli, a ja sam ovdje. I znate, želio bih im danas zahvaliti. Često ih kritiziramo, ali danas su odradili jako dobar posao”, kazao je u obraćanju javnosti sinoć ukrajinski predsjednik Zelenskij.

“Zahvalan sam svim našim narodnim zastupnicima koji su podržali naše europske integracije. Želio bih istaknuti glasovanje za Konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Ova konvencija se često naziva Istanbulska konvencija – prema mjestu potpisivanja. U Ukrajini je potkopavana desetljećima. No njezin je glavni sadržaj jednostavan – to je obveza zaštite od nasilja i raznih oblika diskriminacije”, kazao je Zelenskij.

Plenković priznao da Istanbulskom konvencijom ne može spriječiti nasilje nad ženama

Kada je krajem prošle godine bivši partner ubio 44-godišnjakinju u trgovini u Splitu, premijer Andrej Plenković u Hrvatskom saboru podsjetio je da je njegova Vlada ratificirala konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju nasilja nad ženama (Istanbulska konvencija) te je ustvrdio da je za to platila dio političke cijene.

“Nažalost, ne mogu spriječiti primitivce, divljake i kretene da rade takva kaznena djela. Za to nemam lijeka, ali imam lijeka da pooštravam Kazneni zakon i sve druge zakone”, ocijenio je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Rodna ideologija ušla na Sveučilište u Rijeci: Udžbenik iz ‘rodnih studija’ financirala nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva 

> (FOTO, VIDEO) Prisjetimo se: Ovako su izgledali prosvjedi protiv Plenkovićevog nametanja Istanbulske konvencije

Čemu točno služi Konvencija o sprječavanju nasilja kada ga, po logici premijera, konvencijom nije moguće spriječiti – nije potpuno jasno, ali vrijedi podsjetiti kako je udruga U ime obitelji još 2018. godine upozoravala na opasnost od ulaska rodne ideologije u hrvatsko društvo upravo preko ratifikacije kontroverzne Istanbulske konvencije (IK).

Ignoriranje udruge UiO, akademika, hrvatskih biskupa i smjene u HDZ-u zbog IK

Ne samo da ga ju je Plenković odlučio ratificirati nego su je potvrdili svi saborski zastupnici HDZ-a osim njih 14 i to uz pljesak zastupnika SDP-a. Plenković je dapače bio toliko ustrajan u ratifikaciji IK da je zbog njezina kritiziranja dao smijeniti druga dva najmoćnija HDZ-ovca u hijerarhiji, političkog i međunarodnog tajnika, raspuštao je stranačke ogranke te je u konačnici ignorirao upozorenja HAZU-a i hrvatskih biskupa, kako je Narod.hr pisao.

Brojni drugi intelektualci pobunili su se 2018. protiv ratifikacije IK jer je Plenković naredio izdavanje pravno irelevantne izjave. I tada je prva reagirala udruga U ime obitelji iz koje su poručili da taj postupak neće i ne može spriječiti da Republika Hrvatska, ako ratificira Konvenciju, mora provoditi sve obaveze sadržane u Konvenciji – odredbe o “rodu”, unijeti koncept “roda” i rodnu ideologiju u obrazovni sustav, obavezati se na financiranje i konzultiranja udruga civilnog društva i na proizvoljni nadzor komisije GREVIO.

Posljedice Istanbulske konvencije vidljive u prvih 40-ak dana od njezine ratifikacije

Kada je IK ratificiran unatoč velikom otporu javnosti, samo nekoliko dana poslije Ministarstvo znanosti i obrazovanja poslalo je mladim znanstvenicima upitnik “(Samo)procjena stavova o mobilnosti”. U tom upitniku od mladih znanstvenika tražilo se da odaberu svoj “rod”: “male” (muški) rod, “female” (ženski) rod i “I prefer not to say” (“ne želim se izjasniti”).

Također, 40-ak dana nakon što je ratificirana Istanbulska konvencija Ministarstvo znanosti i obrazovanja je (23. svibnja 2018.) uputilo dopis svim osnovnim i srednjim školama, te svim visokim učilištima kojim se unaprijed regulira “izdavanje svjedodžbi i diploma nakon upisa promjene spola/odabira života u drugom rodnom identitetu, imena i/li prezimena u državnim maticama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.