Nino Raspudić, nezavisni saborski zastupnik, pripadnik Kluba zastupnika Mosta podnio je Hrvatskom saboru amandmane na Konačni prijedlog zakona o elektroničkim medijima Vlade Republike Hrvatske. Raspudić je amandmanima predložio da se iz zakona izbriše spominjanje rodnog identita u čak četiri članka.
“Plenkovićeva Vlada nastavlja implementirati rodnu ideologiju u hrvatsko zakonodavstvo. Ako ne priznajete nečiji subjektivni osjećaj o vlastitom spolu kao objektivnu stvarnost slijede drakonske kazne”, upozorava Raspudić.
> Što je sporno u Zakonu o elektroničkim medijima čiji je prijedlog Vlada prihvatila?
Raspudić je također predložio da se izostavi kako su pružatelji elektroničke publikacije odgovorni za sadržaj objavljen na elektroničkoj publikaciji od strane drugih osoba.
U nastavku prenosimo Raspudićeve amandmane i obrazloženja istih:
“Amandman 1
ČLANAK 14.
U članku 14. stavku 2. brišu se riječi „rodnog identiteta, izražavanja ili”
Amandman 2
ČLANAK 21.
U članku 21. stavku 4. alineja druga brišu se riječi „rodnog identiteta, izražavanja ili”
Amandman 3
ČLANAK 71.
U članku 71. stavku 2. brišu se riječi „poticanje svijesti o ravnopravnosti rodnih identiteta i spolnoj orijentaciji”.
Obrazloženje za amandmane 1. do 3.
Smatram potrebnim iz zakonskog prijedloga izostaviti odredbe o rodnom identitetu i njegovom izražavanju jer se subjektivni osjećaji ne mogu objektivizirati kroz pojedina zakonska rješenja.
Amandman 4 ČLANAK 94.
U članku 94. briše se stavak 3.
Obrazloženje
Smatram potrebnim izostaviti predloženu odredbu iz zakonskog rješenja iz razloga što pružatelji elektroničke publikacije ne mogu biti odgovorni za sadržaj objavljen na elektroničkoj publikaciji od strane drugih osoba odnosno ne bi trebali odgovarati za postupanja drugih osoba.
Amandman 5 ČLANAK 98.
U članku 98. stavak 8. brišu se riječi „rodnog identiteta, izražavanja ili”.
Obrazloženje
Smatram potrebnim iz zakonskog prijedloga izostaviti odredbe o rodnom identitetu i njegovom izražavanju jer se subjektivni osjećaji ne mogu objektivizirati kroz pojedina zakonska rješenja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.