UN nezadovoljan stavom Makedonije prema migrantima

Foto: Fah

Visoki povjerenik Ujedinjenih naroda za ljudska prava Zeid Raiad al-Husein pozvao je u petak Makedoniju da prekine sustavnu politiku izbacivanja i zatočavanja migranata i naglasio da oko 180 migranata, od kojih 80 djece, mjesecima žive u “neisgurnosti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zahtijevam od vlade da prekine takvo postupanje, kojim krši međunarodno pravo”, naveo je u prioćenju visoki povjerenik UN-a za ljudska prava.

Te oštre kritike uslijedile su nakon nedavnog posjeta, početkom rujna, njegovih suradnika Makedoniji. Zeid je rekao da je izrazito zabrinut stanjem oko 180 migranata koji žive u nesigurnosti u centrima Tabanovci, na granici sa Srbijom i Gevgeliji na grčkoj granici nakon što je u ožujku zatvorena granica između Makedonije i Grčke.

Te osobe su ušle u Makedoniju prije ožujka i blokirane su u zemlji. Žive u dva centra od kojih je jedan gotovo zatvor, precizirala je glasnogovornica Visokog povjereništva Cecile Pouilly, prenosi AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni su u stanju visokog stresa. Djeca im ne idu u školu”, rekla je. Objasnila je da nemaju gotovo nikakvog izgleda regulirati status nakon nedavnog amandmana na zakon o azilu.

Prema podacima UN-a, od oko 600 tražitelja azila u 2015. samo pet osoba je dobilo status izbjeglice na prvoj instanci. Visoko povjereništvo je upozorilo i na administrativno zatočenje bez zakonske kontrole i u izrazito neprikladnim uvjetima, migranata u centrima Gazi Baba blizu Skoplja. Od vlasti se traži da pozornije prate stanje u dva sela, Lojane i Vaksince, zbog sumnji da su postali centri trgovine uz raširena zlostavljanja.

Tijekom 2015. “balkanskom rutom” su se kretale tisuće osoba. Ta je ruta zatvorena za migrante u ožujku kada je zatvorena granica između Makedonije i Grčke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Male skupine migranata iz Afganistana, Iraka i Sirije i dalje pokušavaju potajno prijeći granicu na putu do zapadne Europe, po stotinjak svakog dana, prema nedavnim podacima makedonskog ministarstva unutarnjih poslova. Te se osobe odmah izručuju Grčkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.