Vijeće sigurnosti UN-a usuglasilo se u četvrtak da će dati zeleno svjetlo za pokretanje međunarodne istrage o kemijskom napadu u Siriji, objavili su diplomat.
Službeni početak istrage UN-a i Organizacije za sprečavanje širenja nuklearnog oružja (OPCW) odgađan je zbog primjedbi Rusije koja ju je htjela proširiti i na navodne napade Islamske države u susjednom Iraku.
Odobrenje Vijeća sigurnosti stiglo je u obliku pisma koje je ruski veleposlanik pri UN-u Vitalij Čurkin uputio glavnom tajniku Ban Ki-moonu.
Rok u kojem su članice Vijeća mogle dati svoje primjedbe istekao je u 16 sati po srednjoeuropskom vremenu, rekli su diplomati.
Moskva se bojala da bi istraga mogla potvrditi tvrdnje Zapada i pobunjenika da je vlada sirijskog predsjednika Bašara al-Asada višekratno koristila kemijsko oružje, uključujući sarin i klor.
Zapadne vlade nadaju se da će istraga otkriti odgovorne pojedince, što bi se jednog dana moglo iskoristiti za procesuiranje članova sirijske vlade za ratne zločine.
I sirijska vlada i pobunjenici odbacili su optužbe za uporabu kemijskog oružja.
Sirija je 2013. pristala uništiti svoj kemijski arsenal kako bi izbjegla američku vojnu intervenciju nakon napada sarinom u kojem su ubijene stotine civila.
OPCW je nakon toga utvrdio da se klor kao oružje koristio “sustavno i opetovano”, ali nema ovlasti odrediti krivce.
Odgovorne nije otkrila ni druga UN-ova istraga po kojoj se u Siriji opetovano koristio bojni otrov sarin.