Srijeda, 22 siječnja, 2025
0 C
Zagreb
Pratite nas:

Uvoz iz Rusije rastao unatoč sankcijama: U Hrvatskoj u 2022. porastao za 68 posto

Podijeli

Pojedine zemlje uvezle su više dobara iz Rusije od veljače do kolovoza 2022. u odnosu na godinu prije, prema podacima Eurostata. Hrvatska se nalazi na 11. mjestu s postotkom +68. Prednjači Slovenija +346, a potom Luksemburg +262, Grčka +142, Austrija +139, Cipar +138, Mađarska +132, Bugarska +116, Italija +100.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te su države dobro premašile uvoz iz Rusije od godinu dana ranije, a sve se odvijalo dijelom i u vrijeme sankcija koje je zapad nametnuo Rusiji, prenosi Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Na snazi embargo na uvoz ruske nafte. Kako će se to odraziti na cijene? Štern: Ovo je zatišje pred oluju

Treba istaknuti da su među tim zemljama još i Njemačka s +33 posto, Poljska s +24 posto, Francuska s +84, Nizozemska s +51, Belgija s +78, Španjolska s +51, Slovačka s +71, Rumunjska s +55 i Češka s +31. I sve su one nametnule sankcije Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šveđani prednjače u minusu

No, ima i onih koje su u minusu što se tiče uvoza iz Rusije. To su većinom one države koje su do raspada SSSR-a bile u sastavu te državne tvorevine ili graniče s Rusijom. Jedine koje su od veljače do kolovoza 2022. godine bile u minusu s uvozom iz Rusije, a koje nemaju dodirnih točaka s tom državom, prvenstveno jer nemaju kopnenu ili morsku granicu s njom, jesu Danska i Irska.

Tako najveći minus u uvozu iz Rusije tijekom tih šest mjeseci 2022. godine ima Švedska, i to za 60 posto. Slijedi je Danska s 44, Litva je u minusu 25 posto, Irska 20, Estonija 14, Latvija 8 i Finska 7 posto.

>Mislite da EU ne trguje s Rusijom zbog rata? U prošloj godini uvoz iz Rusije je čak i rastao

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se sve prebaci u novac radi se o milijardama i milijunima eura. Slovenija je tako u tih šest mjeseci 2022. godine iz Rusije uvezla robu u vrijednosti 1,1 milijardu eura, Luksemburg samo 8 milijuna eura roba, što je ipak bilo dovoljno za njihov skok od 262 posto iz godine prije, kada očigledno nisu uvezli ništa ili vrlo malo.

Grčka, koja je na trećem mjestu, uvezla je roba u vrijednosti 5,1 milijardu, Austrija, koja je četvrta, 3,9 milijardi eura. Peti je Cipar sa 142 milijuna uvezene robe, Mađarska je uvezla 5,4 milijarde eura roba, Bugarska 3,6 milijardi, a u Italiju je iz Rusije u tih šest mjeseci ušlo roba u vrijednosti od čak 9,6 milijarde eura. Hrvatska, koja je po postotku Eurostata na 11. mjestu od 26 država, uvezla iz Rusije roba u vrijednosti 470 milijuna eura.

Najviše milijardi eura su Rusiji za uvoz dale ili će tek dati Njemačka, čak 20,7 milijardi eura, i Poljska – 10,4 milijarde eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba dokazati kojim robama se trgovalo

“Ratnu” robnu razmjenu s Rusijom za Slobodnu Dalmaciju komentirao je Božo Kovačević, bivši hrvatski veleposlanik u Moskvi.

“Zasigurno su postojali ugovori potpisani puno prije ruske agresije na Ukrajinu koji su se morali ispoštovati. Dakle, ti ugovori su se, eto, morali realizirati i kada su se postupno uvodile sankcije, odnosno nakon početka ruske agresije na Ukrajinu. Kako sam već rekao, sankcije su se uvodile postupno, nisu odmah uvedene sve sankcije, pa je očigledno jedno vrijeme bilo moguće trgovati nekim proizvodima. No isto tako je moguće da su neke države, što je potrebno i dokazati, trgovale s Rusijom onim robama koje su pod sankcijama. Zbog svega toga moglo je doći do povećanja uvoza iz pojedinih država“, kazao je Kovačević.

>Usvojen novi paket sankcija Rusiji: Većina hrvatskih europarlamentaraca glasala ZA; Kolakušić je glasao protiv

Ističe kako sankcije ne mogu biti trajno obilježje međunarodnih odnosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uvođenjem sankcija narušava se pravna stabilnost one države protiv koje se sankcije uvode, ali one ne pogađaju samo u ovom slučaju Rusiju ili Putinov režim. One pogađaju i kompanije onih država koje su i uvele te sankcije. I to stanje kao takvo nije dugoročno održivo. Stoga sam mišljenja, ako se vodi rat protiv neke države, jednostavno treba prekinuti odnose s tom državom protiv koje se rat i vodi”, dodao je Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Slobodna Dalmacija

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci