Prije nekoliko mjeseci, vijetnamski su biskupi iznijeli kritiku novog Zakona o vjeri i religiji, koji će stupiti na snagu 1. siječnja 2018., napominjući kako je apstraktne fraze u zakonu „lako zloupotrijebiti kako bi se prebacila odgovornost i osudilo vjerske organizacije kada vlada nije zadovoljna.”
U svojoj je povijesti Vijetnam pretrpio brojne ratove i podijele koje su utjecale i na stanovništvo i na zemlju. Nakon kolonijalne ekspanzije Vijetnam je dospio pod vlast Francuske i situacija se održala takvom sve do Drugog svjetskog rata. Okupirao ih je zatim Japan, nakon čijeg sloma je došlo do podijele Vijetnama na dvije države. Uslijedio je Vijetnamski rat, poslije kojega Vijetnam u cijelosti postaje komunistička država. U Vijetnamu danas živi oko 90 milijuna ljudi i većina ih se deklarira pripadnicima domorodačkih religija, međutim velik je broj i drugih vjernika. Među ostalima, najviše je budista, a zatim kršćana (katolika i protestanata). Vladajuća politika sumnjičava je prema Katoličkoj Crkvi te opstati mogu samo one katoličke „organizacije“ dopuštene od strane Vlade. Vatikan i stalno prisustvo Vatikanskog izaslanika zabranjeno je u Vijetnamu što puno govori o vjerskoj slobodi u toj zemlji. Upravo iz tog razloga, nerezidencijalni Vatikanski izaslanik u Vijetnamu pozvao je komunističku vladu ove južnoazijske zemlje da poštuje vjersku slobodu.
Nadbiskup Leopoldo Girelli, vatikanski izaslanik u Vijetnamu, predvodio je 13. kolovoza sv. misu otvorenja Marijanskog kongresa održanog u nacionalnom svetištu Gospe od La Vanga u središnjoj vijetnamskoj pokrajini Quang Tri.
U svojoj je homiliji Girelli govorio o stanju vjerske slobode u toj zemlji, izvijestila je medijska agencija ucanews.com.
„U nekim su pokrajinama civilne vlasti zabrinute i žale se na katolike i njihovo djelovanje,” rekao je nadbiskup tijekom sv. mise, gdje su mu se pridružili vijetnamski biskupi i oko 200 svećenika.
Podsjetimo, unatoč tome što katoličanstvo nije najzastupljenija religija u Vijetnamu, broj katolika seže do otprilike 6 milijuna, što nije zanemariv broj. Općenito, broj katolika u svijetu, pa i u Aziji posljednjih godina raste. U jednom desetljeću broj katolika na tom kontinentu porastao je za oko 20%.
Girelli je podsjetio okupljene na mudre riječi svetog Petra: „Moramo se radije pokoravati Bogu nego čovjeku” i Isusove riječi: „Podajte caru carevo, a Bogu Božje.”
„Želio bih poručiti vijetnamskim carevima da podaju Bogu ono što je Božje,” rekao je, na što je kongregacija odgovorila gromoglasnim pljeskom.
Na sv. misi Girelli je rekao da lokalnu Crkvu treba promatrati kao nešto pozitivno, a ne kao nešto problematično za Vijetnam.
Zamolio je okupljene vjernike da provedu vrijeme u molitvi tijekom kongresa kako bi doživjeli Božju prisutnost u svojim životima. „Samo kada slijedimo Isusa i ostajemo s njim zaista smo sretni,” rekao je.
Nadbiskup Girelli, čije je sjedište u Singapuru, poslovno posjećuje Vijetnam, a svaki posjet traje samo mjesec dana. Sve njegove aktivnosti mora odobriti vlada, prenosi ucanews.com.
Procjenjuje se da je oko 100 000 hodočasnika, uključujući pripadnike drugih vjeroispovijesti iz Vijetnama i inozemstva, prisustvovalo trodnevnom kongresu kojim je obilježen blagdan Uznesenja Marije na nebo, 15. kolovoza.
Tijekom događaja hodočasnici su prisustvovali sv. misama, ispovijedali se, molili krunicu i prisustvovali kulturnim sadržajima.
Vjeruje se da se Marija ukazala u La Vangu 1798. godine kako bi utješila progonjene vijetnamske katolike. 1961. godine biskupi Vijetnama proglasili su to mjesto nacionalnim marijanskim svetištem.