Wikimedija, HRW i Amnesty international tužili NSA zbog masovnog špijuniranja

Nekoliko organizacija za zaštitu ljudskih prava tužilo je američku obavještajnu agenciju NSA i ministarstvo pravosuđa zbog sumnje u protuustavnost velikog sustava nadzora telefonskih komunikacija i interneta koje je pokrenula NSA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužbu uz Wikimediju, neprofitnu organizaciju koja vodi otvorenu internetsku enciklopediju Wikipedia, podnosi još osam organizacija, uključujući i Human Rights Watch i američki Amnesty International, a predstavlja ih Američka unija građanskih sloboda (ACLU).

ACLU je uložila tu tužbu sudu u Marylandu, gdje se nalazi sjedište NSA-e.

Tužba je usmjerena na NSA-u, njezina ravnatelja Michaeala Rogersa, Nacionalnu obavještajnu službu i ravnatelja Jamesa Clappera i američko ministarstvo pravosuđa kojemu je na čelu Eric Holder.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tužbi Wikimedije naglašava se da taj program prisluškivanja krši prvi i četvrti amandman američkog ustava koji građanima jamče slobodu govora i udruživanja te ih štite od nerazumnih pretraga i privođenja.

Oni drže da NSA-ine sadašnje aktivnosti prekoračuju ograničenja zadana zakonom o prisluškivanju iz 2008. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.