Srbija, Hrvatska i Republika Srpska nastupit će zajedničkom strategijom za borbu protiv opasnosti od zaraznih bolesti pred Europskom unijom (EU) i Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO), dogovoreno je u utorak u srijemskom selu Morović.
Zajedničku strategiju dogovorili su ministri zdravlja Srbije Zoran Lončar, Hrvatske Rajko Ostojić i Republike Srpske Dragan Bogdanić, a sastanku je nazočio i ravnatelj srbijanskog Instituta za javno zdravlje Dragan Ilić.
U Moroviću, selu koje je i samo bilo žrtva poplava, ministri su dogovorili da sve institucije zajednički djeluju kako se pred EU i WHO ne bi pojavljivali s različitim stajalištima i i zahtjevima, prenijeli su iz Morovića beogradski mediji.
Komunikacija među ministarstvima zdravlja u regiji intenzivna je već nekoliko dana, potvrdili su hrvatski i srbijanski ministri zdravlja, navodeći da je cilj današnjeg sastanka bio konkretizirati dosadašnje dogovore.
“Očekujemo da će se u petak stvoriti uvjeti za zaprašivanje komaraca iz zraka na svim područjima ugroženim poplavama u regiji, a bit će obavljeno pod pokroviteljstvom EU i WTO i preparatima čija je primjena usuglašena na razini svih država u regiji”, kazao je srbijanski ministar Lončar.
Hrvatski ministar zdravlja potvrdio je kako postoji “apsolutni konsenzus da je istovremeno zaprašivanje iz zraka neophodno” jer se, kako je objasnio, radi o površini većoj od 100.000 hektara.
Ravnatelj srbijanskog Instituta za javno zdravlje Dragan Ilić ocijenio je da se ne očekuju epidemije većih razmjera te da je najbitnije osigurati ispravnost vode za piće, ali da potencijalno najveća opasnost prijeti do groznice zapadnog Nila koju prenose komarci.
Prije sastanka u Moroviću trojica ministara zdravlja posjetila su Županju, čiji teritorij se nalazi uz granicu sa Srbijom, a nakon sastanka u Moroviću, posjetit će zajednički i Doboj, grad u Republici Srpskoj koji je najviše stradao u poplavama.
Ministar zdravlja RS situaciju je ocijenio najtežom upravo u Šamcu i Doboju rekavši za njega da je to “potpuno devastiran grad”. On je istaknuo da, unatoč svemu, u RS dosad nisu registrirane pojave zaraznih bolesti.