Zapad nameće sankcije Rusiji, a kupuje njen plin

putin
Foto: www.kremlin.ru / wikimedia commons

Nakon što je Rusija 24. veljače započela invaziju na Ukrajinu SAD i EU su odgovorili financijskim ali i drugim sankcijama. Uoči uvođenja sankcija Rusija je poručila da nije zabrinuta zbog američkih i europskih sankcija kao kazne za invaziju na Ukrajinu jer je davno procijenila moguće sankcije i ojačala svoje gospodarstvo da ih izdrži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> UN usvojio rezoluciju ‘Agresija na Ukrajinu’: Traži se trenutačni prekid ruske invazije

Što je sve pod sankcijama?

Sankcije je gotovo nemoguće pobrojati budući da ih uvode države i međunarodna zajednica kao službene politike, ali i pojedinačne tvrtke, sportske organizacije i drugi.

EU je prvo zabranila ruskim zrakoplovima let preko njihovih zemalja, a Rusija je uzvratila istom mjerom, pa će biti zanimljivo promatrati kako će se odvijati prijevoz robe budući da je zaobilaženje Rusije doslovce financijski neisplativo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD i EU najavili su sankcije za ruske banke, a Rusija tvrdi da se već pripremila na to. Najžešća financijska sankcija je izbacivanje Rusije iz bankarskog sustava SWIFT, koji služi kao svojevrsna aplikacija za međunarodne financijske transakcije. Tim potezom omogućilo bi se Rusiji trgovanje no zanimljivo je da su gotovo sve zemlje učinile iznimku pa je Rusija i dalje u sustavu SWIFT kada je u pitanju prodaje nafte i plina.

>Indija će zaobići sankcije zapada i korištenje dolara te trgovati Rusijom

Zato i ne čudi da je čelnica Ruske središnje banke poručila da će ruski sustav financijskih poruka moći zamijeniti SWIFT i da će ruska financijska infrastruktura će raditi nesmetano. Naime, Rusija od 2014. godine s Kinom radi na alternativi za zapadni sustav financijskih poruka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka je isto tako reagirala blokiranjem rada plinskog Sjevernog toka 2, no treba imati na umu da taj tok niti nije bio u pogonu, dok su Sjeverni tok 1 i ostali plinovodi kojima Njemačka dobiva preko 40% plina iz Rusije i dalje aktivni. Uz to, Rusija ima oko pet puta veću zaradu od prodaje nafte nego od prodaje plina.

Izgon ruskih medija

Sankcije, očekivano, djeluju i na sve ruske građane.

Iako su sankcije protiv Rusije kao države djelomične mnogobrojne sankcije pogađaju nevine Ruse. Primjerice, ruski nogometaši snažno su osjetili sankcije budući da su FIFA i UEFA odlučili izbaciti Rusiju iz svih natjecanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski mediji, RT i Sputnjik dobili su izgon s tržišta Europske unije, a Facebook je također odlučio ograničiti pristup tim medijima iz EU.

Agencija za elektroničke medije (AEM) u srijedu je Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti na postupanje poslala uredbu Vijeća EU kojom se zabranjuje emitiranje Russia Today i Sputnik ”putem kabela, satelita, IPTV platformi, platformi za dijeljenje sadržaja ili aplikacija”.

Ruske se studente izbacuje sa sveučilišta?

Pogotovo je šokantna činjenica, kako je objavila ruska povjerenica za ljudska prava Tatjana Moskalkova, da su Francuska, Češka i Belgija odlučili izbaciti ruske studente sa svojih sveučilišta. Isto je predloženo i u SAD-u, da se svi ruski studenti izbace iz sustava visokog obrazovanja no taj je prijedlog za sad odbijen.

Protiv Rusije je odlučila djelovati takozvana zabavna industrija pa je korporacija Disney otkazala premijere svojih filmova u Rusiji, izbačena i sa sudjelovanja na “Eurosongu”. Isto tako reagirala je i pornografska stranica PornHub, poznata po pedofilskom skandalu. Ona je onemogućila pristup svojem “sadržaju” sa svih IP adresa u Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.