Zašto Gates kupuje poljoprivrednu zemlju i postaje najveći vlasnik obradivih površina u SAD-u?

epa06473388 Bill Gates, Co-Chair, Bill and Melinda Gates Foundation, speaks during the 48th annual meeting of the World Economic Forum, WEF, in Davos, Switzerland, 25 January 2018. The meeting brings together enterpreneurs, scientists, chief executive and political leaders in Davos January 23 to 26. EPA/GIAN EHRENZELLER

Nije potpuno jasno zašto Bill Gates kupuje enormne količine zemlje i stvara vlasništvo ogromnih obradivih površina. Građani SAD-a se pitaju s kojom namjerom, u doba pandemije korona virusa, Gates stvara ogromne portfelje poljoprivrednih površina, ali odgovor još uvijek nije poznat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bill Gates, američki poslovni magnat i jedna od najbogatijih osoba na svijetu u vlasništvu je nad 98.000 hektara poljoprivrednog zemljišta što ga čini najvećim agro-posjednikom u SAD-u, piše Agro klub

Nakon višegodišnjih izvještaja o kupovini na mjestima poput Floride i Washingtona, otkriveno je da Gates, prema procjeni Forbesa posjeduje zemljište neto vrijednosti od gotovo 121 milijardu dolara, čime je stvorio portfelj poljoprivrednih površina u 18 saveznih država.

Njegova najveća imanja su u Louisiani (gotovo 28.000 ha), Arkansasu (19.396 ha) i Nebraski (8.332 ha). Uz to, ima udio od 10.421 ha zemljišta na zapadnoj strani Phoenixa u Arizoni koji ima tendenciju postati novo predgrađe. Prema istraživanju, ono je u vlasništvu Cascade Investments, njegove investicijske tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je iznenađujuće da bi se jedan milijarder iz ICT svijeta bavio agrarom, to nije njegov jedini ulazak u ovu branšu. Još 2008. godine Zaklada Bill i Melinda Gates najavila je ulaganje bespovratnih sredstava vrijednosti 306 milijuna dolara u promicanje održive poljoprivrede s visokim prinosom među malim farmerima u subsaharskoj Africi i Južnoj Aziji.

Ta je zaklada uložila i u daljnji razvoj te širenje usjeva koji su otporni na klimatske promjene kao i u mliječne krave s većim prinosom mlijeka. Ti su napori aktualizirani i prošle godine kroz neprofitnu organizaciju Gates Ag One.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.