Zelenski kritizirao SAD: Informacija o Tomahawk projektilima trebala je biti tajna

Zelenski
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Zahtjev Ukrajine za projektilima Tomahawk bila je “povjerljiva informacija” između partnera, požalio se predsjednik Volodimir Zelenski 30. listopada nakon curenja informacija u američkim medijima. Vijest donosi ukrajinski “The Kyiv Independent“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zelenski predstavio ukrajinskom parlamentu plan pobjede nad Rusijom

New York Times je 29. listopada izvijestio da je, prema neimenovanim američkim dužnosnicima, zahtjev za projektilima Tomahawk s dometom od 2400 kilometara bio dio tajnog “paketa nenuklearnog odvraćanja” uključenog u ukrajinski plan za pobjedu.

Zelenski: To su bile povjerljive informacije

Izvori su naveli kako Washington nije bio uvjeren da Ukrajina treba to oružje te je oklijevao s isporukom zbog njihove ograničene količine.

“To su bile povjerljive informacije između Ukrajine i Bijele kuće. Kako razumjeti te poruke?”, rekao je Zelenski tijekom konferencije za novinare iz nordijskih zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To znači da između partnera nema povjerljivosti.”

> Ukrajinski general: Istočna fronta se urušila

Prema Zelenskom, Ukrajina je zatražila projektile pod uvjetom da će ih koristiti samo ako Rusija odbije okončati rat i smanjiti napetosti.

“Rekao sam da je to preventivna metoda. Rečeno mi je da je to eskalacija”, izjavio je predsjednik Zelenski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strah Kijeva od Trumpove pobjede na izborima

Kijev pokušava osigurati dodatnu pomoć od američkog predsjednika Joea Bidena prije nego što napusti dužnost u siječnju. Postoji bojazan da bi Washington mogao smanjiti podršku ako republikanski kandidat Donald Trump pobijedi na izborima 5. studenog.

Suočen s vojnim napredovanjem Rusije i sve neizvjesnijom zapadnom podrškom, Zelenski je predstavio plan od pet koraka za pobjedu. Oni bi navodno trebali okončati rat do 2025. godine.

Neki dijelovi plana naišli su na mlaki prijem među partnerima, piše ukrajinski medij. Pritom, Bijela kuća i dalje odbija odobriti napade dugog dometa na ruski teritorij. K tome i nekoliko zemalja oklijeva s pozivom Ukrajini za članstvo u NATO savezu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Je li diplomacija i dalje zabranjena riječ kada je u pitanju rat u Ukrajini?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.