Zelenski odlikovao Hrvata Vjekoslava Prebega: ‘Za iskazanu hrabrost u obrani Ukrajine’

Foto: snimka zaslona, fah; fotomontaža: narod.hr

Hrvatski državljanin Vjekoslav Prebeg, kojeg su u travnju u Ukrajini zarobili Rusi, a oslobođen je u razmjeni zatvorenika u rujnu odlikovan je dekretom predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako stoji na službenim stranicama vlade u Kijevu Prebeg je, zajedno sa još šest stranih državljana, odlikovan Ordenom “Za hrabrost” trećeg stupnja i to, kako stoji, “Za iskazanu osobnu hrabrost i nesebično djelovanje u obrani državnog suvereniteta Ukrajine.” – prenosi Jutarnji list.

Na slobodu pušten Vjekoslav Prebeg kojeg su Rusi zarobili u Ukrajini; stigla i snimka
Prebeg otpušten kući nakon liječničkog pregleda i psihološkog tretmana u KB Dubrava
Prebegova obitelj: Propali su pokušaji da ga čujemo

Podsjetimo, Zagrepčanin Vjekoslav Prebeg, borio se na ukrajinskoj strani te su ga Rusi zarobili u blizini Mariupolja u travnju. Više od pet mjeseci proveo je u ruskom zarobljeništvu, a vlasti Narodne Republike Doneck, paradržavne tvorevine pod ruskim patronatom (na okupiranom ukrajinskom teritoriju) podigle su optužnicu i sudile mu da je kao ukrajinski plaćenik sudjelovao u rušenju vlasti – prijetila mu je i smrtna kazna.

Hrvatska se angažirala oko njegova oslobađanja, a MVEP je oštro osudio podizanje optužnice protiv Prebega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oslobođen i vraćen u Hrvatsku u rujnu

Napori za oslobađanjem Prebega su na kraju urodili plodom. Prebeg je u rujnu oslobođen i vraćen u Hrvatsku u rujnu.

Prebeg je iz zarobljeništva oslobođen u sklopu razmjene zarobljenika između Rusije i Ukrajine, uz posredovanje Saudijske Arabije. Zajedno s njim oslobođena su još devetorica stranih državljana iz Velike Britanije, SAD-a, Švedske i Maroka, koji su se također borili na strani Ukrajine.

> MVEP oštro osudio podizanje optužnice protiv Hrvata kojeg su zarobile ruske snage
> Nova snimka zarobljenog Hrvata: Tamošnje vlasti pokušavaju nametnuti da je plaćenik?
> Kovačević o zarobljenom Hrvatu u Ukrajini: ‘Hrvatska treba učiniti sve što može, ali mogućnosti su vrlo oskudne..’

“Mi smo svi od travnja bili angažirani na rješavanju ovog slučaja. Početne razgovore je obavio premijer Plenković kada je razgovarao s najvišim državnim vrhom Ukrajine. Služba vanjskih poslova je bila najistureniji igrač”, kazala je za Dnevnik Nove TV hrvatska veleposlanica u Ukrajini Anica Djamić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po dolasku u Hrvatsku, u KB Dubrava pružena mu je liječnička i psihološka pomoć. Prošao je tretman zbog ujeda stjenica i ušiju te zbog zadobivenih ozljeda koje, ipak, nisu bile zabrinjavajuće.

Prebegova životna priča

Objavljeno je da je Prebeg bio pripadnik ukrajinskih marinaca koji su zarobljeni tijekom povlačenja postrojbe iz Mariupolja. Prebeg je rekao kako “su napustili Mariupolj i hodali pješice 260 kilometara, skrivajući se, hodajući samo noću, izbjegavajući sve moguće susrete”. Umorni i iscrpljeni naletjeli su na postrojbu ruskog topništva koja ih je okružila te su se njoj i predali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ruskom zarobljeništvu proveo je 151 dan.

> Nadbiskup Ševčuk o svećenicima koje su Rusi zarobili: ‘Imamo vijest da ih muče bez milosti’

Prebegova životna priča je poznata. Odrastao je na zagrebačkoj Knežiji i odmalena planirao karijeru u vojsci. Nakon što je u Tigrovima proveo nekoliko godina, napustio je njihove redove i prije otprilike dvije godinu otvorila mu se prilika da se priključi marincima u Ukrajini, što je i učinio. Suprotno optužnici, u Ukrajinu nije otišao kao “plaćenik”, već na ugovor, a plaća je iznosila oko tisuću američkih dolara. U Ukrajini je, navodno, našao i djevojku s kojom je živio.

Na Facebooku je 28. veljače objavio: “Da sve obavijestim. Idem offline. Neću biti dostupan jer u 21. stoljeću postoji tehnologija kojom nas je moguće locirati po uključenim telefonima”. Sudjelovao je u borbama za Mariupolj, a zarobljen je zajedno sa suborcima u pokušaju prelaska na teritorij pod kontrolom ukrajinskih snaga. Razumije se da je za Ruse predstavljao vrijedan propagandni trofej jer ga se izlagalo kao stranog plaćenika koji je došao ubijati rusku nejač, što je svakodnevna teza propagandista iz Moskve i njezinih paradržavnih satelita.

Prema izvještaju Slovenske tiskovne agencije (STA), Prebeg je  izjavio da su “njegove dužnosti na bojnom polju bile ograničene na praćenje neprijateljskih položaja i da nije sudjelovao u oružanim sukobima protiv ruskih snaga. Posljednji put je pucao prije početka rata u Ukrajini”, navode ruski mediji koji su mogli pratiti suđenje. Ruska agencija Interfaks navodi da će se iduće ročište održati u listopadu, a mediji su objavili videosnimke na kojima se vidi da su optuženi bili u kavezu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Intervju za medije

Prvi intervju nakon zarobljavanja Vjekoslav Prebeg je dao ruskom novinaru Romanu Kosarevu za državnu televiziju RT i negirao je da je zatočen u Azovstalju, poprištu žestokih borbi, te je istaknuo da je bio pripadnik Oružanih snaga Ukrajine, a ne “plaćenik”. Ispričao je da je u Ukrajini upoznao sadašnju djevojku, zbog čega je želio ostati ondje, međutim bilo mu je potrebno državljanstvo pa se zato pridružio vojsci. Rekao je i kako ga Rusi u zarobljeništvu “izuzetno korektno tretiraju”. Kasnije je sličan intervju dao Miodragu Zarkoviću, srpskom novinaru koji podržava rusku stranu u sukobu.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.