Onečišćenje zraka u većim gradovima u Bosni i Hercegovini i dalje je opasno i nastavlja ugrožavati zdravlje osjetljivih skupina, upozorio je u ponedjeljak Hidrometeorološki zavod Federacije BiH.
Iz ovog su zavoda potvrdili kako tijekom vikenda i u ponedeljak ujutro na mjernim postajama za praćenje kvalitete zraka nije bilo značajnijih promjena u odnosu na prethodne dane što znači da je u zraku i dalje prisutna velika količina opasnih čestica i isparavanja.
Zbog onečišćenog zraka prošlog je tjedna privremeno prekinuta nastava u osnovnim i srednjom školama u Sarajevu a županijska je vlada donijela odluku da ovog tjedna škole ipak nastave raditi no da se nastavni sati skrate na 30 minuta. Ovom se “polumjerom” pokušava osigurati dovršetak prvog polugodišta u propisanom roku do 31. prosinca.
Koncentracije lebdećih čestica prašine uz Sarajevo su i dalje vrlo visoke u Tuzli, Lukavcu i Zenici a prekoračenja graničnih vrijednosti bilježe se i u Jajcu te povremeno u Goraždu.
Nije objavljeno kolika je točno koncentracija prašine u gradskim središtima a prošlotjedni podaci ukazivali su kako je ona u Sarajevu prelazila vrijednosti od 300 mikrograma po prostornom metru. U Tuzli su koncentracije opasne prašine bile još veće pa je tamo u blizini postrojenja termoelektnane registrirana koncentracija i veća od tisuću mikrograma.
Prema standardima koji se primjenjuju u Europskoj uniji tolerira se koncentracija prašine do 25 mikrograma dok, primjerice, za područje Sarajeva vrijedi granica tolerancije do 40 mikrograma.
Uz čestice prašine zrak onešišćuje i sumporni dioskid a prekoračenje dnevnih graničnih vrijednosti redovito se bilježi u Tuzli, Zenici te Kaknju.
Koncentracije dušikovih oksida najviše su pak u Sarajevu gdje već danima prelaze pragove graničnih vrijednosti.
Iz Hidrometeorološkog zavoda F BiH upozoravaju kako je zrak u Tuzli, Zenici, Kaknju, Sarajevu i drugim najzagađenijim gradovima i dalje nezdrav i opasan za osjetljive skupine stanovništva.
Osobama s respiratornim poteškoćama i kardiovaskularnim oboljenjima preporučeno je izbjegavanje bilo kakvih napora na otvorenom prostoru.
Procjena je kako stanje zraka pogoduje nastanku bolesti dišnog sustava kod zdravih osoba poput bronhitisa i astme a posebice ugrožena skupina su djeca.
Stanovnicima gradova preporučena je uporaba posebnih zaštitnih maski koje mogu zaustaviti lebdeće čestice prašine.
Uz industrijske pogone temeljnim izvorom onečišćenja zraka, posebice u Sarajevu, smatraju se ložišta na kruta goriva ali i ogroman broj zastarjelih automobila kojima su zagušene gradske prometnice.
Zbg ovakvog stanja Vijeće ministara BiH odlučilo je uputiti u hitnu proceduru prijedlog izmjena zakona kojima bi se ubuduće zabranio uvoz vozila s motorima koja ne ispunjavaju ekološki zaštitni standard Euro IV.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah