Websterov rječnik definira kvislinga kao osobu koja pomaže neprijatelju da preuzme kontrolu ili okupira njegovu domovinu.
Collinsov rječnik to značenje proširuje na dvije prilično slične definicije kvislinga: izdajnik koji služi neprijatelju u okupaciji njegove domovine ili izdajnik koji pomaže neprijateljskim snagama.
Prošireni pojam bio bi kolaboracionist: onaj koji surađuje sa okupatorom, što se kasnije dijeli na dragovoljnu ili nedragovoljnu suradnju, te na slugansku ili ideološku suradnju.
To je značajno s obzirom na režime koji su nastali u 2. svjetskom ratu diljem Europe, a u čemu Hrvatska nije bila nikakav izuzetak.
Na današnji dan 1. veljače 1942. šefom vlade u Norveškoj postao je Vidkun Quisling.
Njegovo ime postalo je u međuvremenu sinonim za kolaboratora s neprijateljem (“kvisling”) jer je Quisling surađivao s nacističkim režimom Adolfa Hitlera. To nije zapravo sasvim točno, jer je kvisling prije svega onaj koji pomaže neprijatelju da osvoji njegovu zemlju. Zapravo, Vidkun Quisling je bio klasični izdajnik jer je rat dočekao kao norveški ministar obrane koji je uništio komunikacijska sredstva da bi Hitler lakše osvojio Norvešku!
Šefom vlade u Norveškoj postao je Vidkun Quisling zaslugom Hitlera, a ne putem izbora. Naime, rezultati Quislingove stranke NS bili su u demokratskoj Norveškoj prije rata prilično slabi.
Međutim, Treći Reich okupirao je Norvešku za vrijeme Drugog svjetskog rata, a na današnji dan 1942. godine Quisling je postavljen za šefa vlade, točnije za ministra-predsjednika, kako je tada glasio naslov premijerske funkcije u Norveškoj.
Gotovo sve zemlje Europe imale su kolaboracionističke snage i režime (ali ne i kvislinške).
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: commons.wikimedia.org
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.