Akvareli Slave Raškaj predstavljaju najviši domet u hrvatskom akvarelnom slikarstvu potkraj 19. i početkom 20. stoljeća. Zanimljivo je da su joj radovi bili izloženi čak i na Svjetskoj izložbi u Parizu 1900. godine.
Na današnji dan 1877. rođena je znamenita hrvatska slikarica Slava Raškaj. Bila je gluhonijema od rođenja, a po njoj se danas zove Centar za odgoj i obrazovanje “Slava Raškaj” u Zagrebu, koji treba služiti djeci oštećenog sluha i govora te djeci s komunikacijskim poteškoćama.
Slavina obitelj Raškaj vodi podrijetlo od Stjepana od plemena Gutkeled, koji je u razdoblju od 1248. – 1260. bio ban cijele Slavonije. Unuk ovog Stjepana, Vid, imao je posjed Nađ Raška i Kiš Raška u zemplinskoj županiji. Danas su to mjesta u Slovačkoj (nekadašnji ugarski dijelovi) – Velike i Male Raškovce. Po posjedu Raška (mađarski: Raska) potomci Vida iz plemena Gutkeled naziva ju se ‘de Raska’ da bi kroz povijest imali kao prezime Raskay. Hrvatska grana roda Raškaj prebivala je u Humu Stubičkom kod Gornje Stubice i u Vinipotoku kod Lobora. Mnogi su, iz obitelji Raškaj, obavljali razne državne dužnosti.
Slava Raškaj školovala se u Zavodu za gluhonijeme u Beču od 1885. do 1893. Nakon povratka u Hrvatsku postala je učenica poznatog slikara Bele Čikoša-Sesije. Akvareli Slave Raškaj predstavljaju najviši domet u hrvatskom akvarelnom slikarstvu potkraj 19. i početkom 20. stoljeća. Zanimljivo je da su joj radovi bili izloženi čak i na Svjetskoj izložbi u Parizu 1900. godine.
Kad joj je bilo 25 godina Slavu Raškaj smjestili su u umobolnicu u Vrapču. Ondje je i umrla, okrijepljena svetim sakramentima, od tuberkuloze četiri godine kasnije. Pokopana je na zagrebačkom groblju Stenjevec, te kasnije prenesena na groblje u rodni Ozalj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: Fraxinus/wikipedia
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.