Utorak, 21 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

25. siječnja 1921. Josip Marohnić – jedan od osnivača Hrvatske bratske zajednice i najuglednijih Hrvata dijaspore

Podijeli

Marohnić je među utemeljiteljima Hrvatske narodne zajednice (poslije Hrvatska bratska zajednica) i glavni blagajnik od 1897. do 1909. te njezin predsjednik od 1912. do smrti 1921. godine koja je bila na današnji dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josip Marohnić do danas uživa glas jednog od najuglednijih Hrvata u SAD-u. Josipov je otac Mate Marohnić iz Zlobina, a majka Marija Polić iz Hreljina pokraj Rijeke. Od tri sina obitelji Marohnić, dva odlaze u Ameriku – Josip i Matej (1875. – Pittsburgh, 1949.). Josip izučava zanat tiskara (slagara) i knjigoveže. Četiri godine služi austrougarsku ratnu mornaricu. Potom se ženi Andrijanom (1869. – Pittsburgh, 1945.), djevojkom iz svoga sela, Hreljina, i s njom ima više djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Ameriku odlazi već 1893., kada još nije odlazilo mnogo Hrvata. Poslije dolaze njegova žena i kći. Ostala su mu djeca, dva sina i kći, rođena u Americi.

Prvo se nastanjuje u Chicagu i radi u tiskari, no uskoro otvara vlastitu tiskaru i objavljuje knjige i novine. Već 1897. seli u Pittsburgh gdje i dalje uspješno razvija poslove i djelatno se uključuje u hrvatsku zajednicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako bez velike naobrazbe, Josip je nadaren i sposoban, zato i brzo zapažen u društvenom životu Hrvata u Pittsburghu, a uskoro i jedan od najuglednijih Hrvata u SAD-u. Marohnić je među utemeljiteljima Hrvatske narodne zajednice (poslije Hrvatska bratska zajednica) i glavni blagajnik od 1897. do 1909. te njezin predsjednik od 1912. do smrti 1921. godine.

Osnivač je i Prve hrvatske knjižare u Alleghenyju (danas predgrađe Pittsburgha) u Pensilvaniji, u kraju koji su idućih godina naseljavali brojni Hrvati. Izdavao je i brojne priručnike, gramatike, rječnike, kalendare, romane, antologije, zbirke pjesama te vjerske knjige. Prvi je pjesnik među američkim Hrvatima i autor dviju zbirki – Jesenke (1897.) i Amerikanke (1900.) te prvi Hrvat kojega prima u audijenciju američki predsjednik – W. H. Taft (1911.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/muzej-rijeka.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci