Nedjelja, 9 ožujka, 2025
20.8 C
Zagreb
Pratite nas:

4. siječnja 1809. Louis Braille – izumitelj pisma za slijepe

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Braille je taj sustav pojednostavio i tako je nastalo pismo za slijepe koje se i danas koristi.

 

Na današnji dan 4. siječnja 1809. rođen je izumitelj pisma za slijepe – Louis Braille. Sam je oslijepio u djetinjstvu uslijed nezgode. Naime, otac mu je bio kožar i sedlar, a mali se Braille od ranog djetinjstva igrao u očevoj radionici. Jednom prilikom, kad je imao tri godine, igrao se pokušavajući šilom napraviti rupu u koži.

Šilo je kliznulo i zabolo mu se u jedno oko. Došlo je do infekcije. Liječnici nisu mogli spasiti to oko, a infekcija je bila tako jaka da se proširila i na drugo oko.

Do pete godine Braille je bio potpuno slijep na oba oka.

Zanimljivo je da je ideju za pismo za slijepe Braillu dao jedan vojni izum, a to je bilo “noćno pismo”.

Radilo se o skupu izbočina na debelom papiru koje su služile vojnicima da po noći mogu prenositi poruke bez paljenja svjetla i bez govora.

Braille je taj sustav pojednostavio i tako je nastalo pismo za slijepe koje se i danas koristi.

 

Brailleovo pismo

Slikovni rezultat za braille pismo"Photo: hr.wikipedia.org

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci