Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
14.4 C
Zagreb
Pratite nas:

4. travnja 1949. NATO – kako je stvorena i kako se širila ova vojno-politička organizacija?

Podijeli

Političko središte organizacije i trajno sjedište Sjevernoatlantskog vijeća (NATO) je u Bruxellesu (Belgija), jednko kao Europske Unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjevernoatlantski savez ili Organizacija sjevernoatlantskoga sporazuma (engleski North Atlantic Treaty Organisation, akronim NATO) je vojno-politički savez sjevernoameričkih i zapadnoeuropskih država osnovan – 4. travnja 1949. u Washingtonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1949. potpisan je Sjevernoatlantski ugovor kojim je stvoren NATO. Kratica označava North Atlantic Treaty Organization (Organizacija Sjevernoatlantskog ugovora). Ugovor je potpisan u Washingtonu D.C., od 12 izvornih članica.

Prvi glavni tajnik NATO-a – lord Ismay – rekao je da je zadatak te organizacije da “drži Ruse vani, Amerikance unutra, a Nijemce dolje”. Prema Ugovoru, napad na bilo koju članicu NATO-a znači napad na sve. Sjedište NATO-a nalazi se, dakako, u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članice NATO-a troše na obranu oko 70 % ukupnog svjetskog novca uloženog u tu svrhu. Vrhovni zapovjednik vojnih operacija NATO-a u Europi ima titulu SACEUR (Supreme Allied Commander Europe) i uvijek je američki general (ili admiral) sa četiri zvjezdice.

Među osnivačima NATO-a su Belgija, Danska, Francuska, Island, Italija, Kanada, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Portugal, SAD i Velika Britanija.

Godine 1952. NATO-u su pristupile Grčka i Turska, 1955. SR Njemačka i 1982. Španjolska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sa sovjetskim pristankom na njemačko ujedinjenje, od 1990. u članstvu je NATO-a cjelovita Njemačka.

Osnutak NATO-a bio je sastavni dio tadašnje blokovske politike SAD-a i njegova suprotstavljanja Sovjetskomu Savezu. Nakon raspada Sovjetskoga Saveza NATO od 1994. potiče vojnu suradnju s nizom zemalja srednje i istočne Europe (kroz program Partnerstvo za mir); 27. V. 1997. s Rusijom je potpisan sporazum o uzajamnim odnosima, suradnji i sigurnosti (odnose usklađuje zajedničko tijelo, od 2002. Vijeće NATO–Rusija).

Godine 1999. članice NATO-a postale su Češka, Mađarska i Poljska, 2004. Bugarska, Estonija, Letonija, Litva, Rumunjska, Slovačka i Slovenija, a 2009. Albanija i Hrvatska. Planirana su nova proširenja, pa je tako 2017. članica saveza postala Crna Gora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci