Političko središte organizacije i trajno sjedište Sjevernoatlantskog vijeća (NATO) je u Bruxellesu (Belgija), jednko kao Europske Unije.
Sjevernoatlantski savez ili Organizacija sjevernoatlantskoga sporazuma (engleski North Atlantic Treaty Organisation, akronim NATO) je vojno-politički savez sjevernoameričkih i zapadnoeuropskih država osnovan – 4. travnja 1949. u Washingtonu.
Na današnji dan 1949. potpisan je Sjevernoatlantski ugovor kojim je stvoren NATO. Kratica označava North Atlantic Treaty Organization (Organizacija Sjevernoatlantskog ugovora). Ugovor je potpisan u Washingtonu D.C., od 12 izvornih članica.
Prvi glavni tajnik NATO-a – lord Ismay – rekao je da je zadatak te organizacije da “drži Ruse vani, Amerikance unutra, a Nijemce dolje”. Prema Ugovoru, napad na bilo koju članicu NATO-a znači napad na sve. Sjedište NATO-a nalazi se, dakako, u Bruxellesu.
Članice NATO-a troše na obranu oko 70 % ukupnog svjetskog novca uloženog u tu svrhu. Vrhovni zapovjednik vojnih operacija NATO-a u Europi ima titulu SACEUR (Supreme Allied Commander Europe) i uvijek je američki general (ili admiral) sa četiri zvjezdice.
Među osnivačima NATO-a su Belgija, Danska, Francuska, Island, Italija, Kanada, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Portugal, SAD i Velika Britanija.
Godine 1952. NATO-u su pristupile Grčka i Turska, 1955. SR Njemačka i 1982. Španjolska.
Sa sovjetskim pristankom na njemačko ujedinjenje, od 1990. u članstvu je NATO-a cjelovita Njemačka.
Osnutak NATO-a bio je sastavni dio tadašnje blokovske politike SAD-a i njegova suprotstavljanja Sovjetskomu Savezu. Nakon raspada Sovjetskoga Saveza NATO od 1994. potiče vojnu suradnju s nizom zemalja srednje i istočne Europe (kroz program Partnerstvo za mir); 27. V. 1997. s Rusijom je potpisan sporazum o uzajamnim odnosima, suradnji i sigurnosti (odnose usklađuje zajedničko tijelo, od 2002. Vijeće NATO–Rusija).
Godine 1999. članice NATO-a postale su Češka, Mađarska i Poljska, 2004. Bugarska, Estonija, Letonija, Litva, Rumunjska, Slovačka i Slovenija, a 2009. Albanija i Hrvatska. Planirana su nova proširenja, pa je tako 2017. članica saveza postala Crna Gora.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.