Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
14.4 C
Zagreb
Pratite nas:

4. travnja sveti Izidor Seviljski – zašto je zaštitnik korisnika interneta?

Podijeli

Zanimljivo je da je svećenik podatke za svoju slavnu enciklopediju crpio i iz kršćanskih i iz nekršćanskih izvora. Njegova enciklopedija Etymologiae je najveća enciklopedija ljudskog znanja, sastavljena početkom srednjeg vijeka u 7. stoljeću. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog njegovog doprinosa umrežavanju cjelokupnog tadašnjeg ljudskog znanja predloženo je da se on proglasi svecem zaštitnikom korisnika interneta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na posebnoj ceremoniji održanoj 1997. godine, papa Ivan Pavao II proglasio je Izidora Seviljskog, seviljskog biskupa i kršćanskog filozofa, zaštitnikom Interneta.

Na današnji dan umro je znameniti svetac Izidor Seviljski. Bio je izuzetno važan za europsku učenost, jer je sastavio jednu od prvih enciklopedija u svjetskoj povijesti. Naime, u svojem djelu naziva “Etymologiae” skupio je velik dio Europljanima dostupnog znanja u 7. stoljeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svoje slobodno vrijeme provodio je iščitavajući mnoge antičke i tadašnje pisce te je uskoro postao i pravi ekspert stare grčko-rimske kulture. Bibliju je proučavao svakodnevno i to po prijevodu dalmatinskog svećenika, svetoga Jeronima. Tijekom biskupske službe bio je na glasu kao čovjek široka znanja i izvrsne retorike. Potrudio se da škola u Sevilli napreduje, tako da je ona postala najuglednija obrazovna institucija u Španjolskoj.

Njegovo kapitalno djelo ujedno je i razlog zašto je Ivan Pavao II. upravo njega izabrao za zaštitnika Interneta. Naime, Etymologiae, najveća enciklopedija znanja toga doba, sve do 16. stoljeća služila je kao udžbenik u školama, dakle gotovo 1000 godina.

Enciklopedija sintetizira mnoga znanja koja je Izidor smatrao relevantnima pa se tako u njoj mogu naći sveukupno 20 knjiga: o gramatici, retorici, dijalektici, medicini, jeziku, vokabularu, čovjeku, svijetu, astronomiji, povijesti, politici, filozofiji, prirodi, Bogu, svecima… U njoj je citirano sveukupno 154 autora iz antike i tadašnjeg vremena, koji su bili kršćani, ali i pogani, što je dokazalo kako je Izidor promatrao tijekom svog obrazovanja široki spektar različitih mišljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za sv. Izidora vrlo je zanimljiva činjenica da su sva njegova braća, a i sestra, postali katolički sveci. Naime, stariji brat zvao mu se sv. Leander Seviljski, mlađi brat sv. Fulgencije Kartagenski, a sestra sv. Florentina.

Ubrzo, muslimanski osvajači pokorili su i islamizirali velik dio katoličkog Pirenejskog poluotoka. Zbilo se to tek 70-ak godina nakon smrti sv. Izidora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Podijeli:

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci