-->
Srijeda, 8 siječnja, 2025
5.5 C
Zagreb
Pratite nas:

9. prosinca Međunarodni dan borbe protiv korupcije – je li pravosuđe rak rana hrvatske demokracije i društva?

Podijeli

Međunarodni dan borbe protiv korupcije, 9. prosinca, obilježava se s ciljem da se ukaže na rasprostranjenost te vrlo negativne društvene pojave, koja poput rak-rane razjeda već dugi niz godina hrvatsko društvo, naslijedivši modalitete koruptivnog ponašanja iz komunističkog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najefikasniji lijek protiv korupcije , prema iskustvima najnaprednijih demokracija, je efikasno i nekorumpirano pravosuđe. S vremenom, postalo je očito da je baš pravosuđe najbolnija točka, danas više i ne mlade, hrvatske demokracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, današnjim danom želi se i ukazati na promoviranje efikasnijih mjera za suzbijanje korupcije.  Međunarodni dan borbe protiv korupcije obilježava se od 2003. godine kada je Opća skupština UN posebnom rezolucijom ukazala na problem korupcije i potrebu svakodnevne borbe protiv nje.

Korupcija je, u najširem smislu, svaki oblik zloupotrebe ovlasti radi osobne ili grupne koristi, bilo da se radi o javnom ili privatnom sektoru. Organizacija Transparency International definira korupciju kao zloupotrebu povjerene moći radi osobne zarade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danska, Finska, Švedska najmanje su podložne korupciji, a slijedi ih Novi Zeland, prema izvješću o Indeksu percepcije korupcije za 2016. koji je objavio Transparency International. Hrvatska je svrstana na 50. mjesto na ljestvici od 168 zemalja, na dnu koje su Sudan, Afganistan, te Sjeverna Koreja i Somalija.

„Krajnje je vrijeme da svako koruptivno ponašanje izazove opću osudu cijelog društva. Još je važnije da sustav vlasti bude učinkovit s ugrađenim kontrolnim mehanizmima kako niti u jednom trenutku stranke ne bi bile izložene nepoštenom postupku.

Proceduralni propust, pristranost sudaca, nepouzdani svjedoci, sumnjivi dokazi i dugotrajni sudski procesi kompromitiraju istinsku borbu protiv korupcije, narušavaju učinkovitost pravosudnog sustava i stvaraju dojam da ne postoji istinska želja da se u Hrvatskoj korupcija iskorijeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski građani preskupo plaćaju neučinkovitu borbu protiv korupcije, umorni su od dugotrajnih sudskih postupaka i svakodnevnih korupcijskih afera. Osjećaju se prevareno, rezignirano, tužno i siromašno bez nade u pošten i pravedan sustav.“, ističe dr.sc.Davorka Budimir, predsjednica TIH-a.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

2 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci