Četvrtak, 3 travnja, 2025
17.8 C
Zagreb
Pratite nas:

‘Glas Koncila’: Oni koji napadaju biskupa Košića ne mogu prihvatiti da bi ikad prestala krivnja onoga i onih koji su zlo učinili, a ne pripadaju njihovu jatu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katolički tjednik “Glas Koncila” u komentaru najnovijeg broja piše da se u Hrvatskoj zahvaljujući ideologizaciji i politikantstvu mnogih političara i skrivenih moćnika sprječava čišćenje prošlosti kako one iz razdoblja Drugoga svjetskoga rata i poraća tako i one iz devedesetih godina kad je agresija izazvala prolijevanje krvi.

U uredničkom komentaru “Dokle na optuženičkoj klupi?” Ivan Miklenić pojašnjava da pročišćavanje spomena prošlosti znači otvoreno i nepristrano suočavanje sa svim onim što se dogodilo, i to suočavanje u kojem se istina oslobađa svih nametnutih okova, zlo se osuđuje, počinitelju ili počiniteljima zla se oprašta, događanje se pamti ili unosi u svijest kao opomena da se nikada više i nigdje ne ponovi te to događanje prestaje biti razlog ili povod novih razmirica ili novoga dijela spirale zla.

“Prošlost koja nije na takav način pročišćena u svakom času može postati ne samo kamen spoticanja i društvene podjele, nego i uzrok novoga nasilja”, napominje komentator, dodajući: “Budući da u Hrvatskoj postoje skupine i pojedinci koji ne žele pročišćavanje spomena prošlosti, od vremena do vremena ponavljaju se napadi na Katoličku Crkvu te se svim sredstvima želi spriječiti takvo djelovanje Crkve”.

Po Miklenićevim riječima u Hrvatskoj postoje skupine i pojedinci koji žele svim silama, osobito svojim pristranim i nepoštenim prikazivanjem prošlosti, držati otvorene rane iz prošlosti i tako na optuženičkoj klupi trajno držati sve one koji se s njima ne slažu.

“Upravo to je kontekst koji otkriva razloge aktualnih napada na biskupa Košića i Katoličku Crkvu. Oni koji biskupa napadaju ne mogu prihvatiti da bi ikad prestala krivnja onoga i onih koji su zlo učinili a ne pripadaju njihovu jatu, a istodobno prešućuju zlo koje su počinili pripadnici njihova ideološkoga i političkoga kruga. Nekima nije dovoljno što je okrivljeni za zlo (ne ulazeći ovdje u to je li stvarno zlo počinio ili nije odnosno je li za njega odgovoran ili nije) čak izdržao kaznu, kao što im nije dovoljno što su pripadnici njihova jata u poraću pobili desetke tisuća ‘neprijatelja’ iz redova hrvatskoga naroda, već i dalje optužuju i okrivljuju žrtve, štoviše pokušavaju čitav hrvatski narod proglasiti genocidnim”, navodi.

Kako dodaje nije zadaća ni briga Katoličke Crkve u hrvatskom narodu cjelovito istraživati i tumačiti određena događanja u prošlosti, ali jest joj zadaća ustati za istinu koja je jedini pravi temelj opraštanja i pomirenja i ustati za uklanjanje zaprjeka, osobito umjetnih: političkih i ideoloških, da se omogući opraštanje, pomirenje i suživot ljudi različitih pripadnosti.

“U okolnostima kad se gotovo svim sredstvima želi nametnuti jedna i isključiva interpretacija događaja u prošlosti, a koja ne počiva na potpunoj istini, odnosno koja svjesno ignorira neke bitne činjenice, i to s ciljem da se politički diskreditira hrvatski narod i uloga sadašnje hrvatske države, onda je ustajanje u obranu istine zadaća svih koji poznaju istinu”, tvrdi komentator dodajući da biskup Košić, očito, ima uvide u cijeli taj konglomerat događanja i u njegovu istinu i zato je dužan, već kao vjernik, i javno progovarati.

Miklenić smatra da ne postoje, niti mogu postojati, riječi biskupa Košića kojima bi odobravao ili nijekao ikoji oblik zla ili zločina, čak ni riječi kojima bi dovodio u pitanje legalnost Međunarodnoga suda, a postoje njegova svjedočanstva da osuđuje svaki zločin kako u Drugome svjetskom ratu i poraću tako i devedesetih godina.

“Postoji također jasan Košićev stav da se, ako su poznati, odgovorni kazne za počinjene zločine kako u Drugom svjetskom ratu i poraću tako i devedesetih godina. To nije samo Košićev stav, nego je to i stav univerzalne Katoličke Crkve i trebao bi biti stav baš svakoga pripadnika te velike zajednice”, smatra komentator te napominje: “A što je biskup Košić uvjeren u opravdanost rezerviranoga stava prema istjerivanju pravde za zločin u Ahmićima te što ima osobno iskustvo obraćenja i duboke vjere osuđenoga za taj zločin, daje mu pravo i dužnost da se suprotstavi nametanju crno-bijeloga klišeja kojim se zapravo želi onemogućiti istina”.

Miklenić u zaključku komentara ističe da svaki čovjek, pa i onaj koji je u životu počinio teško zlo, ima neotuđivo ljudsko dostojanstvo i nitko mu ga nema pravo nijekati ni oduzeti u ime ikoje politike ili ideologije.

“Tko god to ne priznaje, zapravo priprema teren za nove oblike nasilja. A Crkva čišćenjem spomena prošlosti, koje se ne može ostvariti bez prihvaćanja istine, upravo želi stvarati temelj za opraštanje i pomirenje”, stoji u uredničkom komentaru “Glasa Koncila”.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: glas koncila
Photo: glas koncila

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci