Četvrtak, 17 travnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Kako je iskomercijaliziran dan svetog Valentina, mučenika i zaštitnika zaljubljenih?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas, 14. veljače slavimo svetog Valentina, rimskog biskupa i mučenika iz III. stoljeća, zaštitnika zaljubljenih.

O njemu nema mnogo povijesnih podataka, a ipak je omiljeni svetac u Božjem narodu. Bio je liječnik, svećenik i vjerojatno biskup u Rimu, glasovit po svojoj mudrosti i uzornom životu. Uživao je velik ugled i kod pogana i kod kršćana, a pripisuju mu se mnoga čudesna ozdravljenja. Posebno se isticao pohađanjem mučenika u zatvoru i vjenčavanjem kršćanskih parova.

Car Klaudije II. Gotski htio ga je osobno upoznati. Valentin je slutio što bi mu se nakon susreta s carem moglo dogoditi pa se zato molitvom spremio za mučeničku smrt. Na pitanje jednog suca što misli o rimskim bogovima, odgovorio je da su oni demoni. Cijela skupština skočila je na noge i tražila njegovu smrt. Car se prestrašio pobune i Valentina predao gradskom prefektu. U zatvoru je Valentin obratio tamničara jer je vratio vid njegovoj kćeri, u koju se po nekim legendama i zaljubio. Prefekt je Valentina dao išibati i kamenovati, a zatim naredio da mu odrube glavu.

Dogodilo se to 269. na Flaminijskoj cesti, sjeverno od Rima.

Kako je iskomercijalizirano Valentinovo?

Ne može se pouzdano dokazati točan datum nastanka Valentinova u ovom današnjem opće prihvaćenom obliku darivanja zaljubljenih.

U Velikoj Britaniji se još od 15. stoljeća pouzdano, a možda i ranije obilježava Dan zaljubljenih, a poseban dokaz je pismo i pjesma orleanskog vojvode Karla iz tamnice londonskog Towera o cvrkutu ptica, svetom Valentinu i ljubavi prema supruzi.

Ti običaji se šire u Francusku, Njemačku i drugdje, tako da su na dan svetog Valentina diljem Europe djevojke uzbuđeno pjevale pjesmice, dijelile jabuke, a u Danskoj slale anonimne ljubavne čestitke od prešanog cvijeća. To su ujedno i počeci valentinovskih čestitki, a koje je prva počela komercijalno izrađivati, a tko bi drugi, jedna Amerikanka imenom Esther Howiland. Bilo je to sredinom 19 stoljeća. Iako je u početku bilo otpora od strane konzervativaca, poduzetna dama se uskoro obogatila i tako otvorila put komercijalnom Valentinovu koje je osobito uzelo maha u prvoj polovini 20 stoljeća poznatijem i kao ‘zlatno doba čestitki’. Neke od njih su vrijedile i pravo bogatstvo jer su ih izradili majstori secesije kao Alfons Mucha.

Na taj dan uobičajeno se u svijetu kupuju darovi onima koje se voli, a tako je i u Hrvatskoj nakon 90-ih.

Hrvatski običaji za Valentinovo

U novije vrijeme se Valentinovo, nažalost, počinje slaviti nakon obaveznog šopinga, osobito zbog toga jer su krajevi sjeverne Hrvatske i Slovenije imali prekrasne običaje vezane za taj dan, kao npr. u Hrvatskom Zagorju kada su roditelji nagovarali djecu da u grmljima oko ‘hiže nađeju raspevane ptičeke’. Također su se pekla peciva u obliku ptica koja su se darivala, a u Međimurju se govorilo da se ‘ftičeki ženiju’. Tim povodom bi se organizirali mali rituali igara odraslih sa djecom, tako da bi taj dan bio proveden u igri i radosti.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr
Photo: commons.wikimedia.org

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci