U organizaciji Hrvatske udruge Benedikt u utorak, 28. ožujka 2017., održalo se predavanje pod nazivom „Dostupnost gradiva u državnim arhivima u kontekstu donošenja novog Zakona o arhivskom gradivu i arhivima“. Predavanje je održao Radoslav Zaradić, mag. povijesti, član Upravnog vijeća Hrvatske udruge Benedikt.
U posljednje vrijeme javnost su uzburkali medijski natpisi o prijedlozima izmjena Zakona o arhivskom gradivu i arhivima kojima bi se tobože “arhivi otvorili javnosti”. Državni arhivi su javne ustanove u kulturi i dokumenti koji se u njima čuvaju dostupni su svima pod jednakim uvjetima. Samo je relativno mali dio gradiva iz 20. st. nedostupan i pristup tim podatcima je ograničen sukladno više zakonskih akata koji su međusobnoj kontradikciji.
Objasnilo se što su to osobni podatci građana i zašto oni ne smiju biti javni, te zbog kojih sve razloga klasificirano gradivo iz razdoblja prije 1991. g. ne bi smjelo biti i dalje nedostupno. U predavanju se prikazao kratki povijesni razvoj arhivske službe na prostoru RH i glavne djelatnosti kojima se državni arhivi bave s ciljem razbijanja predrasuda o arhivima kao “mračnim i nedostupnim institucijama iz nekih prošlih vremena”.
Državni arhivi odgovorni su u potpunosti samo za ono gradivo koje se nalazi u njihovim spremištima, ali ne mogu odgovarati za ono gradivo čija sudbina do danas nije utvrđena. Naglasak predavanja bio je na problematici nekih prijedloga izmjena Zakona o arhivskom gradivu i arhivima kojim bi se gradivo iz razdoblja komunističke Jugoslavije pokušalo u potpunosti otvoriti javnosti.
Izvor: narod.hr