Tijekom ovogodišnje Noći muzeja, Muzej za umjetnost i obrt pozvao je posjetitelje da izaberu izloženi predmet u Stalnom postavu koji im se najviše sviđa. Kako je u Stalnom postavu MUO izloženo preko 3000 predmeta, MUO je napravio uži izbor od 18 predmeta između kojih su posjetitelji birali njima najdraži.U užem izboru tako su se našli predmeti iz gotovo svih muzejskih zbirki i to:
1. Tapiserija Carcel de Amor, Flandrija oko 1520.
2. Krevet iz dvorca Bosiljevo, sredina 17.st.
3. Kabinetski ormarić, Sicilija, 17.stoljeće
4. Peć iz dvorca Mirkovec, Gornja Austrija, sredina 18.stoljeća
5. Ormar, izradio Antun Goger, Varaždin, 1833.
6. Lepeza, Francuska, oko 1800.
7. Harfa, majstor Naderman, Pariz, 1784.
8. Oltar sv.Marije iz crkve Blažene Djevice Marije u Remetincu, oko 1460. i 1660.
9. Hanukija, srednja Europa, druga pol. 19.stoljeća
10. Eneja i Didona, Guido Reni, ulje na platnu, Bologna, početak 17.stoljeća
11. Pokal s poklopcem, Češka, oko 1860.
12. Nautilus pokal, Austrija ili Njemačka,oko 1880.
13. Vaza, dizajn Tomislav Krizman, Zagreb, 1912.
14. Naslonjač, nacrt Srećko Sabljak, izvedba Obrtna škola Zagreb, 1936.-1937.
15. Plakat Kada ste u posljednjih 100 godina posjetili MUO, Boris Bućan, Zagreb, 1980.
16. Fotografija Skok grofa Stjepana Erdödyja, Karlo Drašković, Novi Marof, 1895.
17. Figuralni sat, Beč. Kraj 18.stoljeća
18. Susret na putu, Edo Murtić, ulje na platnu, Zagreb 1972.
Kao najdraži predmet posjetitelji su izabrali Kabinetski ormarić iz 17. stoljeća, izrađen u mjestu Trapani na Siciliji.
Ovim izborom posjetitelji su pokazali da imaju vrlo istančan ukus. Naime, u srpnju 2014. ugledni časopis The Burlington magazine objavio je članak Maria Tavelle u kojem autor piše:
„ Između tek nekoliko sačuvanih koraljnih primjera (op. MUO: kabinetskih ormarića s koraljnim inkrustacijama), najbolji kabinetski ormarići nalaze se u zbirkama Markiza od Batha u Longleat House i u Muzeju za umjetnost i obrt, Zagreb koji vjerojatno čini par s onim iz kolekcije Banca di Novara“.
Naime, radi se o kabinetskim ormarićima koji su rađeni na Siciliji u mjestu Trapani čija je posebnost bila korištenje koralja za ukrašavanje tzv.inkrustacije.
Drugo mjesto po izboru naših posjetitelja osvojila je harfa majstora Nadermana izrađena u Parizu 1784., a treće mjesto pripalo je fotografiji “Skok” grofa Stjepana Erdödyja koju je 1895. snimio Karlo Drašković.
Anketa se nastavlja do rujna ove godine kada Muzej za umjetnost i obrt u svojoj 135-oj godišnjici postojanja obilježava i 20 godina Stalnog postava iz kojeg su birani najdraži predmeti po izboru posjetitelja.
Svi posjetitelji koji su birali predmet koji će biti proglašen „pobjednikom“ ove ankete ulaze u izvlačenje nagrade – godišnje ulaznice za sve izložbe Muzeja za umjetnost i obrt za 2016. godinu.
Stoga Muzej za umjetnost i obrt i dalje poziva građane da posjete jedan od najvećih i najznačajnijih stalnih muzejskih postava u Hrvatskoj i putem anketnog letka sudjeluju u biranju najdražeg predmeta.
Nakon razgledavanja Stalnog postava, posjetitelji svoje dojmove mogu sagledati u opuštajućoj atmosferi ljetne terase gdje ih čekaju ležaljke, vrt sa začinskim biljem te besplatno korištenje muzejskih publikacija uz mogućnost posudbe tableta s kvizom o Hermanu Bolléu.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.