Nedjelja, 2 veljače, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

U povodu 400. obljetnice Jurju Križaniću u Ribniku otkriven spomenik

Podijeli

Podijeli

U povodu 400. obljetnice rođenja, Jurju Križaniću je u njegovu Ribniku u nedjelju otkriven spomenik, rad akademkinje Marije Ujević Galović, koji je Općini poklonio Grad Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spomenik su na svečanosti, održanoj pod pokroviteljstvom predsjednice Republike i Grada Zagreba, otkrili akademik Ivan Golub, koji Križanića izučava desetljećima, i potpredsjednica Skupštine grada Zagreba Ana Stavljenić Rukavina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Juraj Križanić je svećenik i učenjak, pobornik jedinstva crkava i sloge Slavena te sklada svijeta. On je bio jezikoslovac, teolog, filozof, glazbeni teoretik, polihistor o kojem sam napisao mnoga djela, izdana na raznim jezicima jer je Križanić važan i za prošlost i za sadašnjost i za budućnost,” rekao je Golub nakon svečanosti. U “Razgovorima o vladateljstvu”, poznatom kao “Politika”, Križanić daje jasne upute da nije bogat onaj vladar koji ima bogatu riznicu, nego koji ima mnogo ljudi jer ljudstvo je bogatstvo, a ne novac, istaknuo je Golub.

Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić je pri otkrivanju spomenika rekao da je “Križanić ovo zaslužio” činjenicom da se još u 17. stoljeću borio za zajedništvo, za ravnopravnost, za ravnopravnost žena, za kritični odnost prema aristokraciji koja se odvojila od naroda. “Sve kao da i danas vrijedi. Za te važne poruke Zagreb se Križaniću odužuje ovom gestom i znakom pažnje, podizanjem spomenika,” rekao je Bandić te najavio da će Križanić spomenik dobiti i u Moskvi najesen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Načelnik Općine Ribnik Željko Car je rekao da je spomenik Križaniću njegov svojevrsni povratak rodni Ribnik.

Nakon otkrivanja spomenika, u obližnjem dvorcu Ribnik održan je koncert Zagrebačkih solista i Zbora Hrvatske radio televizije.

Juraj Križanić, svećenik, filozof, teolog, jezikoslovac, politički pisac, glazbeni teoretik i polihistor rođen je u Obrhu kraj Ozlja (Općina Ribnik) 1617. ili 1618. godine (enciklopedija Hrvatskog leksikografskog zavoda). Isusovačku gimnaziju polazio je vjerojatno u Ljubljani, filozofiju učio u Grazu, teologiju u Bologni i Rimu, ali je na njegovo intelektualno formiranje utjecalo i iskustvo iz Hrvatske, te je zagovarao ideju slavenskog jedinstva u borbi protiv Osmanlija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tom je namjerom 1641. sastavio Promemoriju Kongregaciji za nauk vjere u Rimu, u kojoj je razradio ideju o stvaranju kulturnog jedinstva pravoslavnih i katoličkih zemalja pod vodstvom ruskoga cara, ali se u Rusiji suočio s neprijateljstvom pravoslavnih teologâ prema katolicima i protestantima. Kasnije je stupio u službu cara Alekseja, koji mu je odobrio sastavljanje općeslavenske gramatike, ali ga je 1661. godine prognao u Sibir, gdje je Križanić napisao većinu svojih djela., među kojima i svoje temeljno djelo Razgovori o vladateljstvu, u kojem je savjetovao caru kako izgraditi moćnu Rusiju koja će stati na čelo svim slavenskim narodima i pomoći im da se oslobode osmanske ili germanske vlasti.

Pritom se nije zauzimao za sveslavensku državu na čelu s Rusijom, već samo za slavensku suradnju. God. 1683. pridružio se vojsci poljskoga kralja Ivana III. Sobjeskoga za osmanske opsade Beča, gdje je poginuo 1683.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/sv

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci