U klanjanju nas Bog poziva da budemo apostoli nove evangelizacije, straža novoga jutra, novog i boljega svijeta u kojem je Krist Kralj!
Danas u petak, 27. ožujka u 18 sati, papa Franjo će na prostoru ispred Bazilike sv. Petra u Rimu predvoditi molitvu, čitanje Riječi Božje, klanjanje i blagoslov Presvetim Oltarskim Sakramentom. Cijela Crkva i cijeli svijet pridružiti će se ovom važnom događaju. Nakon toga papa će udijeliti blagoslov Urbi et orbi s kojim će biti povezana mogućnost primanja potpunog oprosta. Primanje potpunog oprosta, što često zbunjuje i same vjernike, uvijek je vezano uz tzv. vremenite kazne nakon smrti (a ne vječne kazne raja i pakla) i tiče se isključivo očišćenja duše kroz čistilište, do pristupa vječnoj svjetlosti i radosti koja je Bog sam, a što će biti tema posebnog članka.
Danas sudjelujemo u važnom blagoslovu i primanju milosti, a sve će se moći pratiti putem Prvog programa Hrvatske televizije (HTV1) i Hrvatskog radija (HR1) te Laudato TV čiji prijenos iz Vatikana preuzima i Hrvatski katolički radio.
Što je čin klanjanja i zašto se on smatra najvažnijom katoličkom pobožnosti?
Nakon Isusova uskrsnuća i uzašašća na Nebo, sam Gospodin je ostao prisutan u našem svijetu pod prilikama kruha i vina, koji za vrijeme Svete Mise postaju – Tijelo i Krv Isusa Krista. Crkva to zove i Euharistijom ili Euharistijskim Isusom, pravom hranom i pravim jelom kojim vjernici kod pričesti primaju samog i potpunog Gospodina, njegovo tijelo, dušu, krv i Božanstvo – Isusa Krista.
Stoga je i čašćenje Euharistije izvan Mise neprocjenjiv dar u životu čovjeka, najvažniji nakon svetih sakramenata.
Pod pojmom klanjanje misli se na susret s Isusom Kristom u Euharistiji. U tom susretu najprije se Isusa traži jer ga se hoće susresti, biti u njegovoj prisutnosti. Zatim mu se dolazi blizu, njemu se predaje i to sav čovjek, sav njegov život i sve što je vezano uz njegov život: obitelj, prijatelji, rodbina, posao, zdravlje. Zatim se izlaže njegovoj karizmi: njemu se divi, klanja mu se i slavi radi toga što jest Bog.
Temeljni stav čovjeka kod klanjanja – što je važno?
Bog je ljubav – to je temeljni stav čovjeka kod klanjanja.
Drugi stav je – Bog me ljubi, baš mene osobno.
S tim stavom čovjek može započeti u klanjanju dijaloški odnos s Bogom, razgovor ljudske duše s Bogom, često u tišini i unutrašnjosti čovjeka.
Klanjanje nije samo u tome da čovjek zauzme stav i nešto čini za Boga. U klanjanju Bog gleda čovjeka. Kristov pogled svjedoči mu da je ljubljeno dijete Božje. Duh Sveti pomaže klanjatelju da sebe vidi onako kako ga Bog gleda. A gleda ga kao jedinstveno stvorenje – ljubljeno dijete Božje, stvoreno od Boga, ali i otkupljeno ljubavlju Božjom koja je u Kristu Isusu.
U klanjanju klanjatelj postaje svjestan svoga kraljevskog dostojanstva po kojemu ima udio u Kristovom dostojanstvu.
U klanjanju postajemo svjedoci i apostoli ljubavi prema bližnjem
U klanjanju spoznajemo svoj poziv i poslanje da poput Isusa u svome okruženju ljubimo ljude i nesebično im služimo, osobito u ovakvim vremenima. Po Isusovu nalogu mi smo graditelji civilizacije ljubavi i pravednosti, Božjeg kraljevstva već na ovome svijetu. U klanjanju nas Krist poziva da budemo svjedoci njegove poruke koja oslobađa i uvijek čovjeka poziva da čini dobro.
Poziva da budemo apostoli nove evangelizacije, straža novoga jutra, novog i boljega svijeta u kojem je Krist Kralj!
Stoga s klanjanja trebamo otići promijenjeni, novi ljudi, ojačani u svome identitetu i samosvijesti, ohrabreni i potaknuti na rad za Isusovu stvar, za projekt života prema njegovoj zamisli u Kraljevstvu Božjemu. To činimo ne samo kao pojedinci, nego kao ljudi, kao Crkva Božja koja je Tijelo Kristovo na Zemlji.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/ofm.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.