Srijeda, 5 veljače, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Sveti Naum Ohridski – jedan od utemeljitelja slavenske pismenosti

Podijeli

Podijeli

Zajedno sa svetim Klementom sveti je Naum Ohridski utemeljitelj slavenske pismenosti i kulture u Makedoniji, Bugarskoj i među susjednim Slavenima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Naum rodio se sredinom devetog stoljeća u Makedoniji. Bio je ugledni učenik svetog Ćirila i Metoda, kojima je pomagao u evangelizaciji Moravske. Nakon smrti svetog Metoda bio je protjeran zajedno sa svetim Klementom. Odlazi najprije u Bugarsku pa nastavlja put za Ohrid. Tamo podiže manastir na jednom otoku Ohridskog jezera oko godine 900., kao svoju zadužbinu u čast svetog Mihaela Arkanđela. Zajedno sa svetim Klementom u Ohridu vodi nastavu u samostanskoj školi. Samostan je sada uređen kao hotel, a crkva svetog Nauma je kulturna znamenitost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opismenili su i osposobili za evangelizaciju preko 3500 monaha. Tako je slavensko sveučilište u Ohridu djelovalo dva stoljeća prije bolonjskog. Zajedno sa svetim Klementom sveti je Naum utemeljitelj slavenske pismenosti i kulture u Makedoniji, Bugarskoj i među susjednim Slavenima. Njima se pripisuje stvaranje i oblikovanje pisma glagoljice i ćirilice iz grčkog pisma.

Sveti Naum je sahranjen u Naumu 910. godine. Iznad njegove grobnice nalazi se freska koja prikazuje Naumovu smrt. U Ohridu je spomendan svetog Nauma 20. lipnja. Uz hodočasnike u Ohrid dolaze i bolesnici, među kojima su zabilježeni i slučajevi ozdravljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(Tekst p. Josipa Antolovića, SJ.; prenosi bitno.net)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/bitno.net

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci