Subota, 22 veljače, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Svjetski dan slobode medija – je li borba protiv ‘lažnih vijesti’ zapravo napad na slobodu medija?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja. Proglašen je 1993. od strane Glavne skupštine Ujedinjenih naroda. Cilj ovog dana jest podizanje svijesti o važnosti slobode medija u svijetu.

Okrugli stol „Sloboda medija i moć: borba protiv ‘fake news’ ili uvod u cenzuru?“ – izložba o Jasenovcu u UN-u dobar primjer iskonstruirane laži

Američki portal Breitbart news objavio je ranije interni Google-ov dokument u kojem se tvrdi da, zbog raznih faktora, prije svega pobjede Donalda Trumpa, ali i primjerice, jačanja nacionalnih i “protusistemskih” stranaka u Europi, američka tradicija „slobode govore“ više nije opcija u službenoj politici tog mega poduzeća. Isto tako, sve „protusistemske“ nove stranke diljem svijeta postižu uspjehe upravo zahvaljujući nevjerodostojnosti „mainstream“ medija te mudrim korištenjem društvenih mreža i inih internetskih platformi. Google-ov je dokument naslovljen „The Good Censor“ (aluzija na „Dobrog Pastira“) te indicira na opasnost da Google, kao i ostale društvene mreže, kontroliraju glavninu internetske „online“ komunikacije.

U dokumentu se spominju dvije ideje, odnosno pristupa slobodi medija: američki pristup bezuvjetne slobode govora („free speech for democracy, not civility“) i europski koji ograničava slobodu govora zbog ‘ljudskog dostojanstva’ („favors dignity over liberty and civility over freedom“), te se razmatra mogućnost okretanja, naravno, europskom pristupu. To je posebno zabrinjavajuće uzevši u obzir činjenicu da su ti internetski giganti dosad imali ulogu „neutralnih platformi“ čiji je zadatak bio čisto administrativne naravi, a sad bi trebali postati urednici („editor“), odnosno nakladnici („publisher“), što sa sobom ne povlači samo političke konotacije uređivačke politike, već i kaznenu, odnosno građansko-pravnu odgovornost.

Borba protiv ‘lažnih vijesti’ postala je nova je i opasna paradigma europskih vladajućih elita, koje najavljuju kontrolu i reguliranje informacija na društvenim mrežama i neovisnim alternativnim  portalima. Protivnici takvih mjera ističu kako se iza “nužnosti suzbijanja dezinformacija” zapravo skriva cenzura interneta i društvenih mreža. Koji su stvarni izvori ‘lažnih vijesti’?

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci