Srpska književna zadruga predstavila je u četvrtak u Beogradu studiju “Povijest dubrovačke književnosti” Zlate Bojović, koja se smatra još jednim srpskim pokušajem svojatanja hrvatske kulturne baštine.
Zlata Bojović zastupa stajalište da dubrovačka književnost pripada i Srbima i Hrvatima, pozivajući se na polemike iz prošlosti, po principu: Što je naše, to je naše, a što je vaše, to je zajedničko.
Tajnik Srpske književne zadruge Milo Lompar na predstavljanju, knjigu je ocijenio kao kao “nesumnjivo znanstvenu”, a kritike je opisao kao neutemeljene i proizvoljne te ocijenio da su “svakako zlonamjerne, nedemokratske i represivne”. Neki bi možda i dodali da kritika ovakvog stava ne doprinose procesu pomirenja u regiji.
Autorica knjige pozvala se na polemike iz 19. stoljeća o karakteru dubrovačke književnosti kako bi ukazala na tezu da dubrovačka književnost pripada i Srbima i Hrvatima.
Matica srpska prošle je godine u okviru svoje biblioteke “Deset stoljeća srpske književnosti” objavila i knjigu hrvatskog pisca Ivana Gundulića. Knjigu u kojoj su “Osman” i “Suze sina razmetnoga” – uredila je Zlata Bojović. Urednik projekta Miro Vuksanović ustvrdio je tada da su u srpsku književnost uvršteni i pisci iz hrvatske književnosti koje zbog štokavske jezične osnove urednici smatraju pripadnicima srpskog književnog korpusa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: hr.wikipedia.org
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.