Zagrebačke gradske vlasti očito su zadovoljne uspješnom provedbom koncepta zapuštenosti gradskih javnih površina, pa su pokrenule projekt njegova širenja i na gradska dvorišta.
Gradski ured za obnovu, izgradnju, prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalne poslove pozvao je zainteresirane suvlasnike višestambenih zgrada da preko predstavnika suvlasnika iskažu interes za sudjelovanje u provedbi pilot-projekta “zelene urbane obnove dvorišta Grada Zagreba”.
Prokušani model, sada u suradnji s građanima
Cilj je pilot-projekta, kako se navodi u pozivu, jest ispitivanje učinkovitih procedura, alata i modela partnerstva s građanima u planiranom projektu zelene urbane obnove dvorišta Grada Zagreba.
Uzevši u obzir zapuštenost javnih površina, koja odaje dojam odgovarajućeg strategijskog promišljanja, poziv na ozelenjavanje dvorišta po svemu sudeći mogao bi biti primjena općeg, javnog modela zapuštenosti na prostore dvorišta.
>Ovako izgleda Zagreb: Mirogoj kao Pripjat; odlomljene grane na dječjim spravama na Jarunu
Zagreb je zarastao u travu i raslinje, gradom se šire hrpe smeća a u Zagreb sve više zalaze divlje životinje, pa bi se stoga moglo zaključiti da bi se neuređenje dvorišta moglo planirati po istom modelu.
Ideologija “zarastanja”
Zapuštenost, oplemenjena zelenilom, važan je element međunarodnog ideološkog koncepta “degrowth”, koji se u Hrvatskoj različito prevodi, bilo kao “odrastanje” ili ”odrast’, verzija koju promiče Možemo, bilo kao “neodrastanje” ili “nerast”, a u dijelu politike koja se odnosi na javne, odnosno zajedničke površine, mogao bi se prevesti i kao “zarastanje”.
Ta se ideologija temelji na snažnom otporu gospodarskom razvitku i poduzetništvu te alternativnim programima kojima je stran svaki rast. Osim, čini se, rasta trave i raslinja.
>Postapokaliptični prizori iz Zagreba: Divlje svinje haraju gradom, obišle i školsko igralište
Stoga bi građani, ako imaju dvorište obraslo travom i raslinjem, a ne da im se uređivati ga, taj svoj nemar i nedostatak inicijative mogli prijaviti gradskom uredu za prostorno uređenje. Ako dokažu da zaista dosljedno izbjegavaju uređenje vlastitog dvorišta, mogli bi za tu neaktivnost dobiti i financijsku potporu Grada Zagreba.
Grad je već najavio da će posebnom gradskom odlukom od slijedeće godine “omogućiti stručnu i financijsku pomoć suvlasnicima stambenih zgrada koji iskažu želju za uređenjem svoga blokovskog dvorišta”.
“Grad će preuzeti pripremu projekata i sudjelovati u uređenju dvorišta kako bismo zajedno stvorili zelenija i ugodnija okruženja za nas i buduće generacije”, navodi se u priopćenju gradskih vlasti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa