Glazba za mačke: cijeli album namijenjen omiljenim kućnim ljubimcima

Wendy Cope https://www.flickr.com/photos/litratcher/7389889766/

I domaće mačke poznate po svojoj svojeglavosti raznježe se na glazbu genija poput J. S. Bacha, ali više od toga vole posebnu “mačju glazbu”, pokazala je nedavna studija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelist s Glazbene akademije u Marylandu i solist u državnom simfonijskom orkestru Teie Deie (60) snimio je “Glazbu za mačke”, cijeli album namijenjen omiljenim kućnim ljubimcima.

Njegove kompozicije, poput “Rustijeve balade” i “Kozmova zraka” podsjećaju na cvrkut ptica, uz kompjutorski kreirano predenje kao bas tonove.

Ljudskom se uhu može činiti kao ezoterična New Age glazba za harfu, violinu ili violončelo. No mačke u njoj uživaju, pa prilaze zvučnicima i češkaju se o njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istraživanju objavljenom u znanstvenom časopisu Applied Animal Behaviour Science, Teieova glazba je uzbudila ili opustila 77 posto mačaka, u odnosu na 38 posto koje je dirnuo Bachov “Air”.

Voditelj istraživanja Nick Snowdon smatra da bi se posebna, mačja muzika mogla iskoristiti kako bi se umirile mačke pod stresom u utočištima za životinje ili kada su same kod kuće.

Teie je glazbu za životinje počeo skladati 2003. na temelju teorije da svi sisavci prirodno vole glazbu i intuitivno, organski odgovaraju na zvukove i ritmove još od najranijih faza razvoja, počevši od zvuka majčinog srca dok su u maternici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glazba pozitivno utječe na pse, slonove i čimpanze, a negativno ili uopće ne utječe na gibone, babune, konje i janjad, rekao je Snowdon koji je prije nekoliko godina zamolio Teieja da napiše glazbu za majmune.

Raniji pokusi pokazali su da tamarini preferiraju tihu Mozartovu muziku, ali ih je Teieova glazba, tri oktave viša od ljudskoga glasanja i puno brža, opuštala ili uzbuđivala, ovisno o atmosferi glazbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.