Dron će kontrolirati najveći morski rezervat na svijetu

epa04975667 An exhibitor flies a drone during a demonstration at the electronicAsia 2015 electronics fair in Hong Kong, China, 13 October 2015. The fair runs from 13 to 16 October 2015. EPA/JEROME FAVRE

Velika Britanija proglasit će 834.000 četvornih kilometara veliku zaštićenu zonu oko otočja Pitcairn u Tihom oceanu, a taj najveći morski rezervat na svijetu kontrolirat će pomoću morskog drona, bespilotne jedrilice “Wave Glider”, prenosi u subotu BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Wave Glider”, kojeg je izradila američka tvrtka Liquid Robotics, je dron u dva dijela: jednog koji pluta i na kojem se nalaze instrumenti te drugog podvodnog s vlastitim pogonskim sustavom, što znači da može na moru ostati mjesecima.

Opremljen kamerom i satelitskom tehnologijom, “Wave Glider” će moći snimiti sve ribarske brodove koji se zateknu u zaštićenoj zoni zabrane ribarenja i točno odrediti njihov položaj.

Morskim dronom upravlja posada u satelitskom nadzornom centru, gdje će se slati svi prikupljeni podaci kako bi se mogli pokrenuli kazneni postupci protiv neovlaštenog kočarenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

More oko otočja Pitcairn iznimno je bioraznoliko, s oko 1200 vrsta riba, morskih sisavaca i ptica, od kojih su neke jedinstvene u tom području. U tim se vodama nalazi i najdublji i najrazvijeniji koraljni greben na svijetu.

Satelitski nadzorni centar nalazi se u znanstvenom parku Harwell u Oxfordshireu, a financirat će ga britanska vlada, švicarska zaklada Bertarelli i Pew Charitable Trusts.

Bespilotne jedrilice, navodi Liquid Robotics, također se koriste za otkrivanje podmornica, detektiranje podvodnih potresa i u borbi protiv pirata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.