„Bi li to učinio ponovno? Da. Bez obzira na to što se dogodilo sa mnom.“, rekao je poznati zviždač Edward Snowden, obraćajući se putem video veze okupljenima na teksaškoj tehnološkoj konferenciji SXSW. „Prisegnuo sam da ću štititi Ustav, a Ustav se kršio u masovnim razmjerima.“
Tijekom konferencije, Snowden je odgovarao na pitanja, koja su pristizala putem Twittera. Tako je dobio i pohvalu od Tima Berners-Leea, izumitelja interneta, koji je rekao kako se on djelovao „istinski u javnom interesu“.
Obraćajući se okupljenim stručnjacima Snowden je rekao da „NSA i njezini pandani u drugim zemljama, spaljuju budućnost interneta. Vi se nalazite s druge strane u sobi punoj vatrogasaca. Trebamo vas da pomognete popraviti ovu situaciju.
Snowden je naglasio da se ne protivi tome da vlast prati osobe koje se sumnjiči za kriminal, no da masovni nadzor čini takvo praćenje težim, a ne lakšim – kao primjer je naveo činjenicu da su vlasti propustile reagirati na upozorenja koje su dobile o Tamerlanu Tsarnaevu, bostonskom bombašu. “Nismo ga istražili. Proveli smo sve to vrijeme hakirajući Google i Facebook. Što smo dobili? Nismo dobili ništa.”
Raspravljalo se i o unaprjeđenju sigurnosti koje su, nakon Snowdenovih objava, poduzele kompanije, predvođene Google-om i Yahoo-om.
Govoreći o masovnom nadzoru Snowden je rekao kako enkripcija i programi poput Tor-a pomažu, naravno to vrijedi za zaštitu od masovnog nadzora, ne ukoliko postoji nalog za vaš nadzor. Problem je što je to prekomplicirano za prosječnog korisnika interneta.
Snowden je rekao kako su njegova otkrića unaprjeđuju nacionalnu sigurnost, unaprjeđuju sigurnost komunikacija, ne samo u SAD-u, već svugdje u svijetu.
„Zato što se svi oslanjamo na iste standarde, oslanjamo se na to da možemo vjerovati našim komunikacijama – bez toga nemamo ništa.“
Na kraju razgovora cijeli auditorij, oko 3 500 prisutnih sudionika ove poznate konferencije, ustalo je i zapljeskalo Snowdenu, koji je to priznanje primio činilo se pomalo sramežljivo.