Hofbraehaus – više od četiri stoljeća pivske kulture

Pivoljupci već dvjesto godina hrle na slavni Oktoberfest, ali to je ništa prema drugoj znamenitosti minhenske pivske kulture – dvostruko starijem Hofbraehausu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki tjedan u zadnje 62 godine Andre Bandel pio je pivo u toj legendarnoj pivnici. “Uvijek sam za istim stolom”, kaže taj 82-godišnjak.

U tradicionalnoj bavarskoj nošnji i bijele brade, lako ga je opaziti u glavnoj dvorani goleme pivnice. “U Hofbraehausu možete sresti cijeli svijet”, dodaje Bandel objašnjavajući svoju ljubav prema tom mjestu, koje ove godine slavi 425. rođendan.

Sjedi za drvenim stolom i upravo se sprema kušati juhu s jetrenim okruglicama. Naravno, kraj tanjura mu je jednolitreni pivski vrč. Baš njegov. Bandel je, naime, jedan od 616 redovnih gostiju koji pivo piju iz vrčeva rezerviranih samo za njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odmah lijevo pokraj ulaza u pivnicu, veliki je ormar s kriglama “s imenom i prezimenom”. Među njima ima i pravog blaga, vrčeva koji su stariji od stotinu godina. “Za mnoge, čuvano mjesto za vlastiti vrč bolje je od dobitka na lutriji”, tvrdi glasnogovornik pivnice Stefan Hempl. Pošto Hofbraehaus ima 3500 redovnih gostiju, lista čekanja za takvu “sreću” poduža je.

Dio redovnih gostiju svoje pivo ne plaća novcem nego žetonima. Gost koji ih kupi 10, dobije jedanaesti. To je isto dio tradicije, tako su nekad plemenitaši plaćali za pivo u samim začecima pivnice.

Bavarski vojvoda Wilhelm V. osnovao je pivovaru 1589. kako bi uštedio državni novac. Do tad, kraljevski je dvor uvozio pivo iz udaljenih krajeva Njemačke, iz Donje Saske. “To je bilo strašno skupo, i zato je osnovao vlastitu pivovaru kako bi državu sačuvao od bankrota”, kaže Hempl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrlo se brzo pivo bavarskog vladara počelo širiti izvan bavarskih granica. Kada su tijekom Tridesetogodišnjeg rada Šveđani opkolili Muenchen, građani su otkupili slobodu, ne novcem, nego s 362 bačve tamnog piva.

Nekih dvjesto godina poslije, pivo je opet bilo spasonosno kad je planula zgrada minhenske opere. “Bilo je to zimi 1823. Voda za gašenje požara bila je smrznuta”, rekao je Hempl. Zato su iz Hofbraeuhausa dovezli pivo i njime ugasili vatru.

Godine 1852. pivovara je prestala biti vlasništvo monarha i prešla u ruke bavarske državne vlade. Bavarskoj riznici i danas dobro dođe što se godišnje u Hofbrauenhausu ‘natoči’ 1,9 milijuna litara piva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno se tijekom večeri u pivnici našla skupina krupnijih Amerikanaca. “Došli smo ravno s aerodroma”, rekao je jedan od njih, dok je društvo veselo nazdravljalo pivskim kriglama i snimalo se pametnim telefonima. “Nismo mogli dočekati da dođemo ovamo.”

Američki ljubitelji bavarske pivske kulture mogu posjetiti Hofbraeuhaus u Las Vegasu. To je jedna od sedam licenciranih replika minhenskog originala u svijetu. “Pročelje zgrade u Las Vegasu izgleda identično kao i ovo ovdje”, kaže Hample. Pivo koje se ondje toči nije kopija, proizvedeno je u Hofbraeuhausu.

Hempl negira sugestije da je Hofbraeuhaus sačuvan samo jer je turistička atrakcija. “To je autentična bavarska kultura”. S tradicionalnim bavarskim jelima i glazbenim poskočicama koje puhački bendovi izvode uživo, podjednako je privlačan i strancima i domaćima, dodaje Hempl.

“S vremena na vrijeme, poneki gost ode s jednom od naših krigli kao suvenirom”, kaže Hempl. Zna se dogoditi i da ti sitni lopovi, zbog grižnje savjesti, kriglu pošalju natrag. Nekad i nakon nekoliko desetljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.