Ovogodišnje jaslice na Trgu svetog Petra postavljene u subotu vraćaju u Božić 1223. Tada je sveti Franjo Asiški u špilji Greccio u Italiji uprizorio prve žive jaslice. Uz jaslice osvijetljeno je i božićno drvce.
U subotu 9. prosinca 2023. papa Franjo i vatikanski dužnosnici pozdravili su postavljanje jaslica na Trgu svetog Petra u spomen na 800. obljetnicu prvih živih jaslica. Papa Franjo tako je podsjetio na putovanje svog imenjaka koje je dovelo do nastanka jaslica prije 800 godina:
“Izložba Jaslice postavljena na Trgu svetog Petra ima za cilj nakon 800 godina dočarati božićni ugođaj 1223. godine u dolini Rieti, gdje se sv. Franjo zaustavio. Njegovo putovanje u Svetu zemlju još mu je bilo živo u sjećanju, a špilje Greccia podsjetile su ga na krajolik Betlehema. Stoga je zamolio da dočara božićnu scenu u tom malom selu: Mnogo je fratara stiglo iz raznih krajeva, a došli su i muškarci i žene iz kraja, stvarajući žive jaslice. Tako je rođena tradicija jaslica kako ih mi znamo”, kazao je Papa, prenosi Aleteia.
Po uzoru na Mariju
Dodao je da će se ove godine tako s Trga svetog Petra misliti na Greccio, koji pak vraća u Betlehem.
>Čudo u centru Zagreba: Jaslice osvanule u izlogu prekrasne Kavane Lav
“I dok razmišljamo o Isusu, koji je postao čovjekom, malim, siromašnim, bespomoćnim, ne možemo ne misliti na tragediju koju žive stanovnici Svete zemlje, izražavajući toj našoj braći i sestrama, posebno djeci i njihovim roditeljima, naše blizinu i našu duhovnu potporu. Oni su ti koji plaćaju pravu cijenu rata”, dodao je.
Možda će vas zanimati
Vlč. Odilon Singbo: U vremenu raspamećenog kršćanstva moramo stalno podsjećati na bit adventa
Za Narod.hr podijelio je i kako se ljudi za Božić pripremaju u njegovom rodnom Beninu
Papa Franjo potaknuo je vjernike da pronađu isti duh kontemplacije u svojim domovima.
“Prije bilo kakvog prikaza rođenja, čak i onih koje napravimo u vlastitom domu, ponovno proživljavamo ono što se dogodilo u Betlehemu prije više od dvije tisuće godina. I to bi trebalo u nama ponovno probuditi čežnju za šutnjom i molitvom, u našoj često tako užurbanoj svakodnevici. Tišina, kako bismo mogli slušati što nam Isus govori iz jedinstvene “katedre” jaslica. Molitva, da izrazimo zahvalno čuđenje, nježnost, možda suze koje u nama pobuđuju jaslice. I u svemu tome je Marijin uzor: Ona ne govori ništa, nego razmatra i klanja se”, kazao je Sveti Otac.
Marija, Josip, sv. Franjo…
Vatikanske jaslice inspirirane Grecciom ne uključuju žive životinje i ljude kao što je to bilo u izvorniku svetog Franje, ali sadrže figure od terakote u prirodnoj veličini, koje je izradio poznati napuljski kipar Antonio Cantone. U središtu prizora su sada prazne jaslice u koje će na Badnjak biti postavljen lik novorođenog spasitelja. S jedne strane jaslica Marija kleči uz Josipa, a s druge strane sveti Franjo Asiški stoji u pozi čuđenja. Osim Marije, Josipa, svetog Franje i tradicionalnog vola i magarca, tu su i gradonačelnik Greccia iz 13. stoljeća koji je pomogao organizirati prve jaslice, Giovanni Velita sa svojom suprugom Alticamom. Prikazana su i trojica franjevaca, koje je sveti Franjo zadužio da postave prve jaslice, piše CNA.
Drvce iz Pijemonta
Uz jaslice postavljeno je i božićno drvce od 25 metara iz šume u blizini Macre, malog planinskog sela u Pijemontu. Krase ga cvjetovi runolista koji se uzgajaju u ravnici, kako bi zaštitili one koji rastu u visokim planinama.
“I ovo je izbor koji nas tjera na razmišljanje, ističući važnost brige za naš zajednički dom”, rekao je Papa. „U ekološkom obraćenju bitne su male geste, geste poštovanja i zahvalnosti za Božje darove.“
Tekst se nastavlja ispod oglasa