Sadnja povrća i cvijeća može početi, ali samo u posudama u zatvorenom prostoru

Foto: Thinkstock

Iako više ne ulazimo u one velike temperaturne minuse i u prirodi već nailazimo na prve visibabe, veljača još nije mjesec u kojem bi se naveliko moglo raditi u povrtnjaku. Izuzetak je sadnja ranoga graška, češnjaka i boba, jer ranije posijani vani, postaju otporniji na bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato u zatvorenom prostoru možemo vec sada saditi puno toga. Iako samo oni veliki proizvođači povrća imaju plastenike i staklenike koji pružaju najidealnije uvjete za klijanje i nicanje biljaka, svi mi ostali možemo sa sadnjom prvog ovogodišnjeg povrća i cvijeća početi unutra, u teglama koje potom držimo na prozorima. No ne sve povrće, već samo neke vrste.

Veljača je, kažu stručnjaci, idealna za sjetvu celera, jer će ranije posađeni prije dobiti zadebljani korijen, a u teglama možemo već sada posijati i papriku, patlidžan ili, primjerice, peruanske jagode. Najbolje je koristiti kupovnu zemlju, jer sadrži najoptimalnije omjere tvari koje biljke koriste za brži rast. Nakon što svoje prvo ovogodišnje povrće posijete u tegle, stavite preko njih prozirni najlon i pričvrstite ga gumicom, jer će biljke tako brže napredovati. Redovno ih zalijevajte i držite na prozoru da imaju dovoljno svjetla. Nakon što biljke niknu i počnu rastu, najlon maknite. Od cvijeća, za sadnju i nicanje u tegli na prozorskoj dasci predlažemo afričku ivančicu (Osteospermum).

I za kraj nešto jako važno. Na tegle s povrćem i cvijećem, obavezno stavite naljepnicu na kojoj će pisati što je u kojoj posijano, jer koliko god vam se činilo da ćete pamtiti što je u kojoj, vjerujte, vrlo brzo ćete zaboraviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A kad dođe ožujak i vrijeme postane još toplije, radovi i na otvorenom mogu itekako početi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.