U Bazilici svetog Petra godinama nije bilo križa koji bi se jasno isticao. Zato je, u prigodi izvanredne Svete godine Otkupljenja (1983.-1984.), Sveti otac Ivan Pavao II. dao uz glavni oltar bazilike postaviti jedan vrlo jednostavan križ. Na zatvaranju te Svete godine, 22. travnja 1984. Papa je taj križ povjerio mladima.
“Dragi mladi, na kraju Svete godine povjeravam vam znak ove jubilarne godine: Kristov križ! Nosite ga u svijet kao znak čovjekoljublja Gospodina Isusa i navješćujte svima da je samo u mrtvom i uskrslom Kristu spasenje i otkupljenje”, kazao je Papa, piše na stranicama centra Sv. Lovre, a prenosi HKM.
Poziv su doslovno shvatili mladi iz Centra Sv. Lovre kojima je sveti Ivan Pavao II. povjerio križ: on je tada u svečanoj procesiji odnesen u crkvu Sv. Lovre da se tamo časti, a tamo se i danas čuva u pauzama svojih brojnih hodočašća diljem svijeta. Iste je godine kardinal Tomašek križ odnio u München, a potom u Prag. Otada je Križ bio na svim kontinentima i tijekom svih Svjetskih dana mladih uvijek je bio uz oltar.
Križ više nije znak smrti nego nade
Križ je snažan znak Božjeg utjelovljenja u životu ljudi i njihovim patnjama. Križ bez raspela, to jest Isusa, naznačuje nadu u uskrsnuće i vječni život u općinstvu svetih. Zbog toga znak križa pripada svim kršćanskim Crkvama i od oruđa mučenja i smrti postao je znak jedinstva i nade za sve kršćane.
Za vrijeme molitve Anđeo Gospodnji na Cvjetnicu 2003., u povodu dvadesete obljetnice Međunarodnog centra Sv. Lovre, dok su mladi Kanađani predavali križ mladim Nijemcima, Sveti Otac Ivan Pavao II. proglasio je Centar sv. Lovre službenim sjedištem križa ovim riječima:
“Ovaj sam križ povjerio mladima u Svetoj godini 1984. Na kraju svakog hodočašća vraća se u Centar za mlade Sv. Lovre. Zahvaljujem predsjedniku Papinskog vijeća za laike kardinalu Staffordu i njegovim suradnicima na brizi koju posvećuju Centru, kao i pokretima, udrugama i zajednicama koje pridonose njegovom djelovanju, a koordinira ga Zajednica Emmanuel.”
Pripreme susreta mladih
A samo nekoliko dana ranije, tijekom susreta s mladima Rimske biskupije, papa Ivan Pavao II. naznačio je četiri značajna mjesta za pripremu Svjetskog dana mladih.
“Želim da se XX. Svjetski dan mladih u Kölnu 2005. priprema počevši od danas, s neprestanom molitvom koju mora uzdizati cijela Crkva, a posebno u Italiji, na četiri značajna mjesta: marijanskom svetištu u Loretu i svetištu Gospe od Krunice u Pompejima; ovdje u Rimu, u Centru za mlade Sv. Lovro koji već dvadeset godina prima mlade hodočasnike na grob apostolskog prvaka te u crkvi Sv. Agneze na Piazzi Navona, gdje od Svete godine 2000. svakog četvrtka navečer mladi mogu pronaći oazu molitve prije euharistije i mogućnost pristupanja sakramentu ispovijedi.”