Kokosov šećer – zdravija alternativa bijelom šećeru

Foto: Photospin

U južnoj i jugoistočnoj Aziji kokosov šećer se koristi tisućama godina kao jedno od najcjenjenijih sladila u kulinarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kokosov šećer je poznat i kao šećer iz kokosove palme odnosno kao palmin šećer. Kokosov šećer se dobiva iz biljnog soka kokosovih cvjetova. Sok cvjetova se zatim obrađuje zagrijavanjem sve dok tekućina ne ispari, a posudi ne ostane kokosov šećer koji okusom nalikuje karameli. Proces isparavanja se provodi na temperaturi od 40 C i traje oko dva sata.

Upravo zahvaljujući tako niskoj temperaturi kokosov šećer zadržava mineralno bogatstvo. Zbog svojeg specifičnog slatkog okusa, kokosov šećer je po gotovo svemu sličan običnom šećeru, ali je znatno zdraviji. Kokosovo stablo se tijekom procesa dobivanja kokosovog šećera ne oštećuje, a proces ne utječe na razvoj i kvalitetu drugih dobara koje kokosovo stablo nudi.

Kokosov šećer ima znatno više hranjivih tvari od običnog šećera, a njegov glikemijski indeks je znatno niži. Najistaknutije hranjive tvari u kokosovom šećeru su minerali: željezo, cink, kalcij i kalij, zajedno s određenim masnim kiselinama, polifenolima i antioksidansima koji također mogu opravdati niz zdravstvenih prednosti. Zanimljivo je kako prema USDA bazi podataka 100 g kokosovog šećera sadrži 400 kcal i 600 mg kalcija. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kokosov šećer je bogat vitaminima B1, B2, B3 i B6 te nekoliko aminokiselina. U slučaju da se borite s viškom kilograma, kokosov šećer bi se svakako trebao naći u vašoj kuhinji. Poznato je da kokosov šećer regulira omjer kolesterola u krvi, smanjuje osjećaj gladi te kontrolira apetit.

Cijeli članak pročitajte na Krenizdravo.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.