Opekline od sunca ne samo da nisu ugodne nego mogu imati i dugoročne štetne posljedice za vašu kožu. Koža pamti, posebno opekline.
Opekline mogu varirati od laganog crvenila do bolnih mjehura, oštećenja dubljih slojeva kože i živčanih završetaka.
Kod manjih opeklina vidljivo je crvenilo o osjeća se bolna zategnutost kože, a koji se pojavljuju nekoliko sati nakon prekomjernog izlaganja suncu ili kraćeg izlaganja suncu bez zaštitnih sredstava. Crvenilo je najizraženije tijekom idućih 24 sata, a kroz nekoliko dana koža se počne guliti i ljuštiti. Svi simptomi u potpunosti nestanu nakon tjedan dana od nastanka opekline.
Kod težih slučajeva nužan je odlazak k liječniku jer bolni, natečeni mjehuri ili plikovi lako se mogu inficirati i uzrokovati dodatne probleme koje ne možete sanirati sami, bez pomoći liječnika.
Što kada zadobijete opekline?
Prvenstveno se otuširajte ili okupajte u hladnijoj vodi, ali bez gelova za tuširanje. Zatim namočite krpu u hladnoj vodi i stavite oblog na opečeno područje. Isto možete napraviti i s mlijekom jer će proteini stvoriti zaštitni sloj na koži i smanjiti gubitak vlage. Možete se i namazati jogurtom, on će pomoći koži da se oporavi i vrati izgubljenu vlagu. Kada se osuši isperite ga hladnim tušem. Postupak ponavljajte kroz dan.
Koji su još mogući načini za smirivanje opeklina?
Napravite smjesu od ječma, kurkume i jogurta i stavite je na opekline.
Druga smjesa koja vam može pomoći je od bjelanca jajeta i meda ili namažite samo med.
Vrećice čaja od kamilice namočite i stavite u hladnjak. Zatim ih držite na koži pet minuta i taj proces ponovite nekoliko puta.
Što još možete učiniti?
Povećajte unos vode kako biste spriječili dehidraciju. Poslužiti može i voće i povrće s većim udjelom vode.
Ako vam je koža opečena neka bude zaštićena, čak i kada plivate, a nemojte se ponovno sunčati dok crvenilo i osjetljivost ne nestanu.
Nikako na kožu nemojte stavljati ulja i masti s obzirom da ona zadržavaju toplinu.
Nikako nemojte guliti kožu s obzirom da to samo produljava proces obnove površinskog sloja kože.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.