Svjetski dan moždanog udara

Svjetski dan moždanog udara obilježava se 29. listopada svake godine u cilju povećanja svijesti o javnozdravstvenoj važnosti moždanog udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kampanja za razdoblje 2014.-2016. glasi: „Ja sam žena: Moždani udar pogađa i mene“ (I am woman: Stroke affects me).

Moždani udar globalna je prijetnja koja zahvaća naše živote, zdravlje i kvalitetu života.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana moždanog udara u Karlovcu se jučer održao okrugli stol i davali su se besplatni savjeti u Općoj bolnici Karlovac, a danas u Zagrebu u suradnji s Gradskom ljekarnom Zagreb građani mogu procijeniti svoj rizik od moždanog udara u nekima od ljekarni mjerenjem krvnoga tlaka i razine šećera u krvi, te dobiti savjete o prevenciji moždanog udara. Popis ljekarni može se vidjeti na stranicama Hrvatskog društva za prevenciju moždanog udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Večeras u 19 sati u zagrebačkom Hrvatskom liječničkom domu, Šubićeva 9, dvorana A, predsjednica Hrvatskog društva za prevenciju moždanog udara, akademkinja Vida Demarin održava predavanje “Nove spoznaje u prevenciji, dijagnostici, liječenju i rehabilitaciji moždanog udara”.

Moždani udar ne čini razlike, moždani udar pogađa sve nas!

Ono što možemo poduzeti kao društvo odnosi se na prevenciju moždanog udara prije njegovog nastanka, liječenje – kad se pojavi te omogućavanje rehabilitacije svih koji su ga preboljeli.
Prvi korak u prevenciji moždanog udara je povećanje pozornosti i informiranosti javnosti o važnosti moždanog udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moždani udar moguće je prevenirati zdravim i aktivnim stilom života. Ženama je općenito nužna dodatna edukacija o moždanom udaru, a zajednice bi trebale osigurati preventivne programe s uključivanjem što većeg broja osoba, kao i uspostaviti jedinice za akutno liječenje, ali i za dugotrajnu rehabilitaciju nakon moždanog udara.

U žena se bilježi viša stopa smrtnosti od moždanog udara nego u muškaraca. Od ukupno 10 moždanih udara, čak se 6 bilježi u žena, a većina ih se javlja u kasnijoj životnoj dobi, kad su opasniji.
Većina rizičnih čimbenika povezanih s moždanim udarom češće se pojavljuje u žena ili su povezani sa ženskim spolom. Kao rezultat, jedna od 5 žena izložena je nastanku moždanog udara, za razliku od jednog na 6 muškaraca. Žene u dobi iznad 85 godina imaju najvišu stopu pobola od moždanog udara u odnosu na sve druge dobne skupine.
U žena je utvrđen veći broj rizičnih čimbenika za nastanak moždanog udara. Rizični čimbenici poput dijabetesa, migrena s vidnim poremećajem, atrijske fibrilacije, depresije i hipertenzije češće se pojavljuju u žena. Osim toga, neki su rizični čimbenici isključivo povezani sa ženskim spolom: trudnoća, pre-eklampsija, uzimanje kontraceptiva (osobito kod žena koje imaju hipertenziju), nadomjesna hormonalna terapija u menopauzi, hormonalne promjene, gestacijski dijabetes. Kao rezultat toga jedna od 5 žena pod rizikom je nastanka moždanog udara, za razliku od jednog na 6 muškaraca.
Posljedice moždanog udara teže su kod žena. Iskustva su pokazala da žene imaju teže posljedice moždanog udara: ozbiljniji poremećaj kognitivnih funkcija, povećan rizik depresije kao i veću vjerojatnost institucionalizacije. U odnosu na muškrace, žene nakon moždanog udara primaju manje adekvatnu zdravstvenu skrb s obzirom na svoje zdravstvene potrebe.
Ženski spol je povezan uz određene vrste moždanog udara. Neke vrste moždanog udara, poput tromboze cerebralne vene i subarahnoidalnog krvarenja, učestaliji su kod žena.
Nakon moždanog udara žene imaju veću vjerojatnost da će oboljeti od depresije.
Žene su njegovateljice. Teret njegovanja osoba koje su preboljele moždani udar, uglavnom snose žene. Iskustva se pokazala kako im to stvara dodatno opterećenje, što se očituje određenim promjenama mentalnog zdravlja i sklonošću ka nastanku depresije (ne zaboravite kako depresija povećava rizik nastanka moždanog udara!).
Izolacija i usamljenost. Žene poznije dobi imaju veću vjerojatnost da su udovice i da žive same, stoga ih češće institucionaliziraju nakon moždanog udara i češće se lošije oporavljaju od muškaraca.
Žene s moždanim udarom primaju lošiju skrb od muškaraca s istim stupnjem moždanog udara. Opaženo je kako žene primaju lošiju skrb nakon moždanog udara, unatoč tome što imaju jednak odgovor na liječenje kao i muškarci.
• Postoji generacijski jaz u educiranosti o moždanom udaru. Unatoč činjenici da bi žene trebale biti više upućene i educirane o moždanom udaru od muškaraca, uspoređujući njihov prijam u bolnicu nakon moždanog udara, pokazalo se kako žene odgađaju odlazak u bolnicu i kako im liječenje počinje s 4,5 sati zakašnjenja u odnosu na početak moždanog udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.