Unatoč tome što su Slovenci sličan zakon odbili na referendumu 2012. slovenski je parlament u utorak uvjerljivom većinom prihvatio novi zakon o bračnoj zajednici i obiteljskim odnosima kojim se istospolni parovi u svojim pravima u potpunosti izjednačuju s heteroseksualnima, pa će se lezbijski i homoseksualni parovi moći vjenčati pred matičarem, jedno drugog naslijeđivati i usvajati djecu, a zakon isto tako redefinira pojam obitelji kao životnu zajednicu “dviju osoba”, ne spominjući spol.
Tijekom šestosatne rasprave ispred parlamenta je protiv takvog rješenja prosvjedovalo nekoliko tisuća građana, koji smatraju da se mogućnošću usvajanja djece od strane istospolnih zajednica ugrožavaju prava djece.
Za zakon je glasovao 51 zastupnik iz triju stranaka vladajuće koalicije i dviju stranaka oporbe, a protiv je bilo 28 zastupnika iz redova demokršćanske Nove Slovenije (NSI), te Slovenske demokratske stranke (SDS) Janeza Janše.
“Slovenija je edina država, ki spreminja spol po hitrem postopku, brez razprave”. Janez reku. In brez narkoze! Yolo.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
— andrej karoli (@andrejkaroli) March 3, 2015
Zastupnici koji su podržali zakon svoj su glas obrazlagali potrebom ustavnog izjednačavanja pred zakonom manjine koju definira njena seksualna orijentacija.
Protivnici su pak isticali da se novim zakonom radikalno poseže u društvene i obiteljske odnose i prava manjine stavljaju ispred interesa djece, ilustrirajući to da će od sada homoseksualni parovi moći i posvajati djecu, a djedovi i bake ne.
Obrazlažući svoj glas pred samo glasovanje oporbeni prvak i bivši premijer Janša kazao je da je ljevica zakonsko rješenje donijela svojevrsnim “blitzkriegom” jer je zakon donijet bez mnogo rasprave i po skraćenom postupku iako je obitelj od osnovne važnosti za svako društvo.
U vrijeme kad je Janša bio premijer Slovenija je 2007. donijela zakon koji je dopustio registraciju istospolnih partnerstva, ali bez širih prava takvih zajednica. U vrijeme bivšeg premijera a sadašnjeg predsjednika Boruta Pahora parlament je donio zakon sličan sadašnjem rješenju, ali bez mogućnosti da istospolni parovi usvajaju djecu, no zakon je kasnije pao na referendumu.
Prosvjedi pred parlamentom
Pred parlamentom se jučer za vrijeme zasjedanja, na poziv civilnih udruga i vjerskih zajednica koje su u bojazni za budućnost tradicionalne obitelji, okupilo nekoliko tisuća prosvjednika koji su najavili da će zakonsko rješenje pokušati osporiti na referendumu.
Referendum je moguć ako u roku od tjedan dana prikupe inicijalnih 4.000 potpisa i ako se na referendumu – ukoliko ga ne zabrani ustavni sud s motivacijom da bi rezultat mogao kršiti ustavna i zakonska prava manjine – protiv zakona koji je danas donio parlament izjasni većina onih koji izađu na referendum, ali i najmanje 20 posto od ukupnih građana s pravom glasa.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.