Davorka Budimir: “Temeljni zadatak institucija u borbi protiv korupcije mora biti jednaka pažnja prema svakoj uočenoj nepravilnosti”

budimir
Foto: Narod.hr

Hrvoje Hribar izjavio je u ponedjeljak u Zagrebu kako je njegova odluka o povlačenju s mjesta ravnatelja Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC) nakon nepovoljnog mišljenja Državne revizije rezultat savjesnog promišljanja svih okolnosti kako se one ne bi negativno odrazile na poslovanje krovne institucije hrvatskog audiovizualnog stvaralaštva te ostale dionike te industrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O svemu što se događalo posljednjih dana razgovarali smo s Davorkom Budimir, predsjednicom Transparency International Hrvatska.

“Represivna tijela u borbi protiv korupcije moraju djelovati – učinkovito u razumnom roku i na isti način bez obzira o kome se radi. Analiziramo li objavljena revizijska izvješća iz 2016. godine svih ministarstva i u njima nabrojane nepravilnosti može se zaključiti da u brojnim primjerima postoje elementi za daljnje postupanje nadležnih institucija, ali i represivnih tijela u borbi protiv korupcije poput DORH-a i USKOK-a. Javno su objavljeni podaci o 20 ministarstava, a za njih 13 dano je uvjetno mišljenje, te je istaknuto da nisu otklonjeni nedostaci koji su se spominjali u ranijim nalazima, odnosno da se propusti u poslovanju ponavljaju. Za ona ministarstva čije su analize završene do 1.7.2016. godine, a dobivena su uvjetna mišljenja ne znamo da li je bilo naknadno kakvih postupanja od strane DORH-a i USKOKA za nepravilnosti koje ukazuju na propuste u financijskom i materijalnom poslovanju. Neka od ministarstava u bila predmetom revizije i u 2014. godini, a ponovila su propuste i u 2015. godini. Tako je na primjer Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u 2014. godini imalo u vlasništvu 122 stana, od kojih je u 22 bilo nasilno useljeno, 20 ih se nije koristilo, a u 80 nije bilo valjanih ugovora o najmu. Nalaz iz 2015. godine pokazuje da je za 17 stanova istekao ugovor o najmu, da je 21 stan bespravno useljen, a da je 51 stan prazan”, ističe Budimir u razgovoru za narod.hr

Narod.hr: Državna revizija dala je nepovoljno mišljenje o radu HAVC-a. Mnogi pozivaju na smjenu ravnatelja HAVC-a Hrvoja Hribara nakon razotkrivanja brojnih nepravilnosti. Kako Vi vidite ovu situaciju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Revizijsko izvješće HAVC-a ukazuje na brojne nepravilnosti u radu ove ustanove u dužem vremenskom razdoblju. Revizijski postupak trajao je deset mjeseci, od travnja 2016. godine pa sve do veljače 2017. godine. Nalaz i mišljenje upućuje na brojne propuste, netransparentan rad i nedostatak kontrolnih mehanizama u smanjenju koruptivnih rizika.

Samo u 2015. godini ukupni prihodi bili su 70 milijuna kuna, a rashodi 83 mil. kuna, a to znači da se neučinkovitim upravljanjem proizveo gubitak od 13 milijuna kuna javnog novca.

Ustanova je početkom 2015. godine imala 9, a krajem te godine 7 zaposlenih. Njihove plaće iznosile su ukupno 1.2 mil. Kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljiv je podatak da je samo na mobitele potrošen iznos od 104 tisuće kuna s tim da je pravo na mobitel dano svim zaposlenicima, ali je još 15 vanjskih članova koristilo mobitel na račun HAVC-a. Tako je 9 zaposlenika potrošilo u godini dana 43 tis. Kuna na telefoniranje, a 15 vanjskih suradnika još 46 tis. Kuna.

Brojni primjeri iz ovog izvješća pokazuju ozbiljne propuste u poslovanju HAVC-a Revizorsko izvješće napisano je dataljno na više od 60 stranica, ali je srž problema u tome da kontrolne institucije poreznog i financijskog nadzora ne funkcioniraju, a postavlja se i pitanje da li netko provjerava bilješke koje pravni subjekti predaju uz godišnja financijska izvješća.

Narod.hr: DORH se bavi izvješćem Državne revizije vezano za rad Vlade u 2015. i nezakonitu isplatu dnevnica. S druge strane Koordinacija braniteljskih udruga podnijela je kaznenu prijavu protiv Hribara i još pet osoba, među kojima su i umjetnički savjetnici, ali to još nije došlo na red. Kako tumačite činjenicu da prvi navedeni slučaj DORH istražuje odmah nakon objave u medijima, a slučaj HAVC-a ne istražuje istom brzinom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Temeljni zadatak svih naših institucija u borbi protiv korupcije mora biti jednaka pažnja prema svakoj uočenoj nepravilnosti. Korupcija nema ideološka obilježja, već je posljedica pohlepe i prisvajanja nečega što vam ne pripada. Iz tog razloga ukoliko postoje nepravilnosti na njih se reagira odmah. Revizijsko izvješće za Vladu dostupno je od rujna 2016. godine. U normalno uređenim društvima reakcija je trebala biti promptna, dakle prije tri-četiri mjeseca i do danas smo trebali imati rezultate istrage, a ne pokretanje istražnih radnji. Da nije bilo medijskog priloga pitanje je da li bi se o tome uopće ikada raspravljalo. To nije učinkovita borba za transparentno društvo i trebamo raditi da se takva situacija hitno promjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.