“Mi ćemo suditi Draganu Vasiljkoviću u Hrvatskoj, a Veljko Marić će završiti u Hrvatskoj prije ili kasnije. Takva vrsta razmjene s pozicije žrtve kao što je bila Hrvatska, ne dolazi u obzir” rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić gostujući na N1 televiziji, komentirajući slučaj hrvatskog branitelja Veljka Marića koji je godinama zatočen u srpskom zatvoru i medijske navode kako je moguća njegova zamjena za zloglasnog kapetana Dragana.
‘Apsurd je da se slučaj Marić ne vodi u Hrvatskoj’
Komentirajući Zakon o ništetnosti koji je donijela HDZ-ova vlada u vrijeme premijerke Jadranke Kosor, kazao je da je po njemu taj zakon irelevantan. Smatra da taj zakon niti ne otežava situaciju, niti je olakšava, već da se radi o zakonu koji je neutralan.
“Mogli bi izvući neke konzekvence tog zakona u slučaju Veljka Marića. Ja nikada ne bih postupio po zahtjevu JNA”, zaključuje. “Ono što mi tražimo je izdržavanje kazne u Hrvatskoj i ustupanje postupka hrvatskom pravosuđu. Apsurd je da mi ne dobijemo ustup tog predmeta i da se on ne vodi u Hrvatskoj”, dodao je ministar Miljenić.
‘Srbija je uvela mini- Haag što je neprihvatljivo’
Srbija je uvela jednu vrstu mini-Haaga i to je neprihvatljivo”, kazao je Orsat Miljenić te dodao da niti jedna država na svijetu nema takav zakon.
“Cilj srpskog zakona je bio pokušaj stvaranja jugoslavenskog prostora kroz kazneno pravo – imate jedan centar koji sudi svima. To je za nas neprihvatljivo i to neće ostati”, kazao je ministar pravosuđe.
Marijana Marić: Država nije dovoljno učinila
U emisiju se uključila iz Grubišnog polja i supruga Veljka Marića, Marijana Marić, koja je kazala da je supruga posljednji put vidjela u subotu te da misli da se on osjeća dobro.
“Događaji u Hrvatskoj daju mu nadu da će uskoro biti u Hrvatskoj”, kazala je Marijana Marić te je objasnila da je Marić uhićen na osnovu sumnje da je počinio ratni zločin na području Grubišnog polja.
“On je uhićen 18. travnja 2010. godine i nije postojala nikakva potjernica za njim. Bez obzira na vlast, smatram da nijedna vlast se nije dovoljno zauzela da se moj suprug vrati u Hrvatsku. Nisu smjeli dopsutiti da on tamo završi”, kazala je te dodala da je očekivala da će Hrvatska tražiti izručenje Marića Hrvatskoj i da mu se tamo i sudi.
“Hrvatska je tražila izručenje kada je suđenje u Beogradu već počelo. Tako smo se vrtili u krug sve do presude, a poslije smo tražili izdržavanje kazne u Hrvatskoj, ali se ni to nije dogodilo”, dodala je Marijana Marić te ponovila da je država trebala reagirati čim je Marić uhićen.
Objasnila je da Hrvatska pomagala u plaćanju odvjetničkih troškova dok je trajao sami proces te je dodala da joj je Ministarstvo branitelja nekoliko puta financijski pomoglo.
‘Srbija ucjenjuje Hrvatsku’
U Srbiji je otvorena druga istraga protiv Marića.
“Srbija traži da Hrvatska dostavi izjave i dokumente, a Hrvatska dosad to nije napravila i to je problem. Srbija neće odustati od te ostrage, a istraga stoji dvije godine na mjestu”, objasnila je Marijana Marić i dodala da je tu kao problem pojavio Zakon o ništetnosti.
“Zbog tog zakona Srbija ne može dobiti dokumente i svjedočenja, on štiti branitelje na području Hrvatske, ali Veljku u ovom trenutku taj zakon šteti i dok je taj zakon na snazi, ne vjerujem da će se Veljko vratiti u Hrvatsku”, rekla je.
“Mi smo na neki način ucijenjeni, ako u ovom slučaju pristanemo na njihove zahtjeve, mi otvaramo jedan beskonačan proces. Ovdje imamo jednu individualnu sudbinu, koja je grozna i koja se našla između dviju država. Da pristanem postupati po optužnicama JNA i na to da njihovo pravosuđe može raditi što god hoće i gdje hoće – to neću napraviti”, komentirao je Miljenić.
Supruga Veljka Marića upitala je Miljenića zašto onda nitko nije reagirao 2010. godine, kada je Marić uhićen.
“Da se možemo vratiti u 2010…. to su radili neki drugi ljudi, to morate njih pitati. Zašto je to bilo tako, ja zaista ne znam. Ja se slažem da se trebalo napraviti drugačije, ali mi smo sada u situaciji u kojoj se moramo pokušati izvući iz situacije ovakve kakva jest”, odgovorio joj je Miljenić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr\n1
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.