Neizvjesno potpisivanje sporazuma o povećanju plaća javnim službama

Foto: fah

Nakon četiri sata pregovora predstavnika Vlade i osam sindikata javnih službi još nije izvjesno hoće li u ponedjeljak biti potpisan konačni sporazum o šestpostotnom povećanju osnovice za plaće zaposlenih u javnim službama u idućoj godini, kako je to bilo dogovoreno u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikati javnih službi danas bi trebali potpisati sporazum o plaćama u javnim službama, no sva sporna pitanja nisu još riješena.

“Rezultat je neriješen, nastavljamo drugo poluvrijeme u 16 sati. Nadam se da će se utakmica završiti u drugom poluvremenu bez produžetaka”, izjavio je čelnik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić u pauzi višesatnih pregovora u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava.

Nije htio odgovoriti kolika je vjerojatnost da se danas potpiše sporazum objasnivši to kako “ne želi otkrivati svoju taktiku dok ‘utakmica ne bude gotova'” te istaknuo kako je današnji dan ključan za potpisivanje sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koordinator sindikalnog pregovaračkog tima Branimir Mihalinec rekao kako pregovori idu u smjeru da nema pomaka, dok je

Vilim Ribić, predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti, odbio dati izjavu objasnivši to dogovorom među sindikalnim čelnicima.

Temeljni kolektivni ugovor (TKU) za javne službe istječe s današnjim danom, a Vlada i sindikati u petak su postigli načelni, usmeni dogovor o povećanju osnovice plaće u sljedećoj godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, prema izjavama sindikalista prije još jednog radnog sastanka koji je počeo u 9 sati i konačne potvrde dogovora, čini se da se situacija preko vikenda ipak promijenila. Naime, nekim je sindikatima sporan dug za 2016. godinu oko kojeg s Vladom još nisu postigli dogovor.

Prema izračunu sindikata dug iznosi 1,4 milijarde kuna za javne službe te još 400 milijuna kuna za državne službenike. Vlada im je ponudila po 100 milijuna kuna iduće i 2018. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.