Zašto se osobe osuđene za kršenje zakona mogu kandidirati u Hrvatskoj?

Fotomontaža: Narod.hr

Hrvatski birači nisu skloni kažnjavati političare koji su zlorabili položaj i ovlasti, pa se događa da i pravomoćno osuđene biraju – opet. Birači možda ne znaju sve činjenice o ljudima koje biraju, već iz zavede izgled, glas ili retorika pojedinih kandidata, međutim stranke bi ipak morale znati koga postavljaju na čelna mjesta, izborne liste ili koga biraju za koalicijske partnere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za mjesto bilo kakvog referenta u općini potrebno je priložiti potvrdu o neosuđivanosti, kao i da se protiv tražitelja posla ne vodi postupak na nadležnom sudu. Istovremeno, ne samo da pravomoćna presuda ne predstavlja zaprjeku za obnašanje dužnosti gradonačelnika ili kojeg drugog političkog dužnosnika, nego nema niti ograničenja broja mandata, pa se tako izravno potiče umrežavanje vladajućih lokalnih i državnih struktura, kako bi se osigurali uvjeti za praktično, doživotno vladanje određenim gradom.

SDP – milijunske štete bez posljedica po stranku

Socijaldemokratska partija Hrvatske u svojim redovima ima iskustva s pravomoćno osuđenim ili onima optuženim za korupciju. Sjetimo se Branka Šegona, Željka Sabe, Slavka Linića, Marine Lovrić Merzel, Nade Čavlović Smiljanec, ali i brojnih drugih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Željko Sabo

Sabo je proveo u zatvoru nešto manje od osam mjeseci, na koliko je pravomoćno bio osuđen, a na uvjetnoj slobodi mora još “odraditi” osam.

USKOK je Sabu teretio da je sredinom 2013., nakon neuspjelog konstituiranja vukovarskoga Gradskog vijeća, u nakani da SDP-u osigura većinu, HDZ-ovoj vijećnici Mariji Budimir ponudio mjesto članice Nadzornog odbora Borova te dužnost predsjednice Gradskog povjerenstva za europske integracije uz naknadu, ne bi li postala vijećnica SDP-a u Gradskome vijeću, ali ona je snimila taj razgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na teret mu se stavljalo i da je HDZ-ovu vijećniku Radivoju Đuriću ponudio za suprugu posao glavne sestre u vukovarskoj bolnici, a za sina mjesto direktora Hrvatskog radija Vukovar.

Branko Šegon

Protiv SDP-ovca Šegona podignuta je optužnica za sukob interesa. Policija je nakon objave poslala priopćenje u kojemu kažu da su utvrdili da postoji potreba za provođenjem daljnjeg kriminalističkog istraživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu nešto kasnije podnijelo je Prekršajnom sudu u Zagrebu optužni prijedlog protiv trgovačkog društva Facta Vera iz Zagreba i hrvatskog državljanina Tonija Šegona, sina Branka Šegona, kao direktora tog društva.

Zdenko Antešić

Dok je bio gradonačelnik Raba, SDP-ovac Zdenko Antešić, promjenama prostornog plana tog grada 2004. godine prenamijenio je svoje poljoprivredno zemljište u građevinsko i tako zaradio milijune. On je spornim izmjenama prostornog plana grada Raba povećao vrijednost i zemljišta članova svoje obitelji jer je i njihovo poljoprivredno zemljište tim potezom pretvoreno u građevinsko. Antešić je u tom vremenu obavljao i dužnost saborskog zastupnika od prosinca 2003. do siječnja 2008., a 2009. ponovno je izabran za gradonačelnika Raba!

Na dužnosti zamjenika ministra pomorstva, prometa i infrastrukture u Milanovićevoj Vladi, Zdenko Antešić najviše se bavio izgradnjom i otvaranjem trajektnog pristaništa u Stinici, te Jadrolinijom i Rapskom plovidbom kojoj je nastojao osigurati povlašteni tretman, prvo na natječaju za koncesiju na liniji Stinica-Mišnjak, a zatim i odlukom o povećanju cijena karata nakon otvaranja novog pristaništa u Stinici o čemu je pisao Novi list. Njemu se pripisuje i odluka o poskupljenju karata za 4,5 posto na trajektnoj liniji prema Rabu nakon otvaranja novog pristaništa u Stinici. Riječ je o jednoj od samo pet državnih trajektnih linija na Jadranu, koja je ujedno i profitabilna, ali je svejedno, bez stručne podloge i analize troškova, usvojena odluka o poskupljenju, čime se izravno utječe i na povećanje prihoda Rapske plovidbe. Na sve to dolazi i afera s obnovom prostora Lučke kapetanije na Rabu bez javnog natječaja, objava odluke o jednodnevnom umirovljenju radi stjecanja prava na veću mirovinu i posljednja priča o teti Zdenka Antešića kojoj je Grad Rab plaćao dom, a zauzvrat ne može dobiti nekretnine na koje polaže pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Korupcija u SDP-u: Optuženi ministri, doministri, gradonačelnici, župani

Hrvatska narodna stranka – liberalni demokrati

Hrvatska narodna stranka – liberalni demokrati (HNS), stranka je koju ne zanimaju pravomoćne presude, privredni kriminal, korupcijske afere, laži i podmetanja, ako su to činili njihovi članovi. Tada nema prepreka da takve osobe imenuju u čelništvo stranke, guraju na javne vodeće funkcije, u državi ili svijetu, svejedno.

Srećko Ferenčak

Dugogodišnji je glavni tajnik HNS-a Srećko Ferenčak, čovjek od posebnog povjerenja Vesne Pusić. Izabran s liste Hrvatske narodne stranke Ferenčak ulazi u Sabor u kojem je mandat obnašao od 2003. do 2008. godine. Široj javnosti postao je poznat po Aferi Nanbudo. Ferenčak je zajedno s kolegom Petrom Turkovićem proglašen krivim zbog zloporabe položaja jer je od grada Zagreba 1996. po povoljnim uvjetima otkupio zemljište namijenjeno izgradnji centra za invalide, a potom ga po višestrukoj cijeni prodao Konzumu.

Još je nevjerojatnija činjenica koju je utvrdila Državna revizija. Državni revizori navode kako se HNS tijekom 2014. zadužila kod glavnog tajnika Srećka Ferenčaka za pola milijuna kuna, beskamatno, s rokom povrata 11 mjeseci. Taj je zajam stranka vratila u više navrata – u travnju, svibnju, srpnju i rujnu 2014.

Podsjetimo još jednom, osoba koja je malverzacijama oštetila državni proračun za više milijuna kuna i već po drugi puta nepravomoćno osuđena na zatvorsku kaznu kreditira vlastitu stranku.

> Tko je Srećko Ferenčak, osuđen za preprodaju gradskog zemljišta, jedan od najbližih suradnika Vesne Pusić i dugogodišnji tajnik HNS-a

Andro Vlahušić

Drugog istaknutog HNS-ovca Andru Vlahušića, aktualnog dubrovačkog gradonačelnika, sugrađani su ponovno izabrali 2015. iako je Vrhovni sud pravomoćno Vlahušića proglasio krivim za “aferu Šipan” i osudio ga na uvjetnu kaznu za pogodovanje Peri Vićanu, kojem je iz gradske blagajne 2010. godine posudio milijun kuna na ime akontacije za prodaju općinske zgrade na Šipanu.

Vlahušić se branio da nije nastala šteta, odnosno da je novac vraćen kao i da su neki ključni svjedoci lagali na sudu. Vrhovni sud sve je to odbacio.

Nad Vlahušićem je i dalje istraga Uskoka zbog “afere Revelin”, u kojoj ga se sumnjiči da je oštetio Grad Dubrovnik za najmanje milijun kuna, a vlasniku koncesije nad klubom Revelin osigurao 2,2 milijuna kuna nepripadajuće dobiti.
Pobjedu na izborima su mu omogućile stranke Kukuriku koalicije, HNS i SDP, koje su kao i mnogo puta do sada iznevjerile sve moralne principe na koje se neprestano pozivaju i podržale kompromitiranog Vlahušića, samo kako bi se dokopali vlasti.

Koliko je unosna ljubav između SDP-a i HNS-a govore i Vlahušićeve riječi iz travnja 2015.: “Ja sam u odličnim odnosima sa svojom strankom, a naravno i s premijerom Milanovićem. Izbore smo 2007. godine izgubili jer nismo išli zajedno. Izbori su dobrim dijelom matematika, pogotovo u Hrvatskoj gdje je društvo jako podijeljeno”, rekao je Vlahušić dodajući da ovisi o Milanoviću hoće li moći okupiti ljevicu. “Ja sam to napravio u Dubrovniku i pobijedio”, kazao je dubrovački gradonačelnik Andro Vlahušić u HRT-ovoj emisiji ”Nedjeljom u 2”.

Ivan Vrdoljak

Ivan Vrdoljak koji je u travnju postao novi predsjednik Hrvatske narodne stranke – liberalni demokrati, našao se pod teškim optužbama da je kao bivši ministar gospodarstva bivšoj supruzi te drugim osobama i tvrtkama priskrbio više od 150 milijuna kuna vrijednih poslova s Hrvatskom elektroprivredom (HEP).

> Tko je Ivan Vrdoljak – čovjek koji je bio protiv referenduma o braku i koji nosi brojne ‘repove’ iza sebe

Hrvatska seljačka stranka, nova zvijezda SDP-ove koalicije

Izbacivši Laburiste jer “koštaju previše s obzirom na ono što daju”, SDP je u novu koaliciju naziva Narodna prigrlio Hrvatsku seljačku stranku (HSS). Najvjerniji SDP-ov partner HNS našao se već uvrijeđen zbog Milanovićeve ponude HSS-u, a među partnerima SDP-a već se naveliko komentira da će to “biti najskuplje plaćeni mandati u povijesti”, navodi Večernji list. Član Izbornog stožera SDP-a Siniša Hajdaš Dončić potvrdio za Dnevnik Nove TV da je HSS-u ponuđeno pet izglednih mandata. “HSS je upravo ono što je nama bilo potrebno, a to je da ojačamo i resor poljoprivrede i ruralnog razvoja”, rekao je Hajdaš Dončić, vješto prešućujući skandalozne afere SDP-ovog ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine.

> Tihomir Jakovina tvrdi da nije bilo pogodovanja na natječajima, a iza sebe već ima brojne ‘repove’

Krešimir Beljak

Brojnim gradovima upravljaju čelnici koji zlorabe položaj i ovlasti i protiv kojih je Uskok podnio kaznene prijave, neke su u međuvremenu odbačene, ali neke su rezultirale pravomoćnim presudama.

Jedan od bizarnijih slučajeva novi je predsjednik Hrvatske seljačke stranke i novi SDP-ov miljenik u budućoj Narodnoj koaliciji za parlamentarne izbore 2016. – Krešimir Beljak.

Krešimir Beljak, aktualni gradonačelnik Samobora u drugom mandatu, 2002. godine osuđen je na osam mjeseci zatvora zbog provale u četiri osobna automobila. “Kao mladić sam napravio glupost i zbog toga se kajem”, rekao je Beljak o krađama, no u trenutku počinjenja serije krađa imao je 28 godina! Prema presudi proglašen je krivim za provale u četiri osobna automobila u Zagrebu iz kojih su ukradeni predmeti manje vrijednosti: jedanaest audio i jedna video kaseta, gornji dio trenirke, sunčane naočale i 500 kuna. Sveukupno plijen od oko 1750 kuna! Također je prijavljen radi protuzakonitog i nelegitimnog formiranja parkirališta u dvorištu Perkovčeve 22, jedne od glavnih samoborskih prometnica.

Na lokalnim izborima u svibnju 2013. ponovno je izabran za gradonačelnika grada Samobora kao zajednički kandidat HSS-a i SDP-a, pobjedivši sa 66,11 posto u prvom krugu četvoricu protukandidata.

Stipe Gabrić Jambo

U svojoj objavi na Facebooku glasnogovornik Mosta Nikola Grmoja je na Beljakove izjave u emisiji Nedjeljom u dva uzvratio podsjećajući na pravne postupke koje su se vodili protiv njega i njegova stranačkog kolege Stipe Gabrića Jambe, bivšeg metkovskog gradonačelnika. “Još mogu shvatiti da se Krešo Beljak vadi na loše društvo kada je u pitanju pravomoćna osuđujuća presuda za provale u automobile, iako je s tadašnjih 28 godina morao biti dovoljno zreo da rasudi koliko je to loše. No, moram primijetiti da Krešo Beljak očito i dalje voli loše društvo pa nas napada po receptu svog stranačkog kolege Jambe. Prvo je Beljak krenuo s pričom kako je on gradonačelnik velikog Samobora, a mi smo tamo neki bezveznjaci iz malenog Metkovića, pritom nadasve slučajno zaboravivši spomenuti da je on na vlast došao uz pomoć SDP-a, dok je Most autentična priča boraca protiv postojećeg establishmenta, borba ljudi koji su lokalne moćnike pobijedili sami”, ustvrdio je Grmoja.

“Ne znam je li gospodin Beljak svjestan da je njegovu stranačkom kolegi Jambi potvrđena optužnica USKOK-a i da je u tijeku suđenje zbog 666.000 kn gradskog novca za koji je oštetio našu skromnu gradsku blagajnu. Taj novac Stipe Gabrić Jambo iskoristio je za kupovinu maslina koje su se dijelile u parlamentarnoj kampanji tog istog HSS-a koji gospodin Beljak tako nadmeno reklamira kao poštenu alternativu”, istaknuo je Grmoja pa dodao: “Izgleda da u HSS-u moraš nešto ukrasti da bi dobio poziciju u vrhu stranke. Ili novac iz gradskog proračuna ili barem kazetofon.”

Tako je korupcijama nagriženom SDP-u (MORH, kriminalna prodaja Croatia osiguranja, milijunske štete zbog afere Zagreb Tower …) , uz duboko korupcijom i skandalima obilježen HNS, sada najpoželjniji novi partner postao HSS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.