U slučaju Nine Obuljen, pravo na pristup informacijama – ne vrijedi!

Foto: fah

Za novu ministricu kulture Ninu Obuljen Koržinek, koju je Andrej Plenković unatoč svim upozorenjima i nedostatku izborne vjerodostojnosti postavio na čelo Ministarstva kulture, vrijede neka druga pravila političke igre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit portala Narod.hr iz Ministarstva kulture potvrđeno je da je ministrica kulture dr. sc. Nina Obuljen Koržinek u bračnoj zajednici s Hrvojem Koržinekom zaposlenim u Ministarstvu kulture od 13. rujna 2004., koji od 2. rujna 2013. radi na radnom mjestu voditelja Službe za inspekcijske poslove zaštite kulturne baštine u Upravi za zaštitu kulturne baštine, te napominju da je na mrežnim stranicama Ministarstva objavljena obavijest o sprječavanju sukoba interesa.

Pri tome se u Obavijesti Ministarstvo kulture poziva na Zakon o javnoj nabavi.

S obzirom da u Zakonu o sprječavanju sukoba interesa u čl. 4 stoji da je član obitelji dužnosnika u smislu tog Zakona bračni ili izvanbračni drug dužnosnika… i dalje u čl. 5. navedeno je da dužnosnici ne smiju koristiti javnu dužnost za osobni probitak ili probitak osobe koja je s njima povezana i dužnosnici ne smiju biti ni u kakvom odnosu ovisnosti prema osobama koje bi mogle utjecati na njihovu objektivnost, zatražili smo od Vlade RH odgovore na pitanja jesu li bili upoznati da bračni drug gospođe Obuljen Koržinek radi u Ministarstvu kulture i da će mu imenovanjem na čelo ministarstva biti izravno nadređena, te je li gospođa Nina Obuljen Koržinek kao ministrica kulture i pretpostavljena svom bračnom drugu, voditelju Službe za inspekcijske poslove zaštite kulturne baštine, u sukobu interesa?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prilikom upita pozvali smo se na Zakon o pravu na pristup informacijama. Gospođa Ida Ćosić Duić, službenica za informiranje Vlade RH, odgovorila nam je:

“Sukladno članku 23. stavku 1. točki 6. Zakona o pravu na pristup informacijama (Narodne novine, broj 25/13., 85/15.), upućujemo sljedeći odgovor:

Zaprimili smo Vaš novinarski upit pozivom na Zakon o pravu na pristup informacijama, kojeg ste uputili elektroničkom poštom, 23. studenoga 2016. godine, Službi za odnose s javnošću. U predmetnom podnesku postavljate pitanja koja se odnose na ministricu kulture dr. sc. Ninu Obuljen Koržinek i njezinog supruga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopustite da podsjetimo, člankom 18. stavkom 5. Zakona o pravu na pristup informacijama propisano je da se ne smatra zahtjevom za pristup informacijama traženje uvida u cjelokupni spis predmeta, objašnjenja ili uputa vezanih uz ostvarivanje nekog prava ili izvršavanje obveze, izrade analize ili tumačenja nekog propisa, kao ni stvaranje nove informacije.

Pristup informaciji u smislu Zakona o pravu na pristup informacijama predstavlja pristup već gotovoj i postojećoj informaciji, informaciji u materijaliziranom obliku, odnosno, zakonska definicija informacije ne uključuje obvezu tijela javne vlasti da daje obrazloženja, izjave ili obavlja dodatne aktivnosti – odnosno da, u Vašem konkretnom traženju, sastavlja opisne odgovore.

Slijedom navedenog, Vaš zahtjev izlazi izvan okvira Zakona o pravu na pristup informacijama, odnosno takav zahtjev ne obvezuje.”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjećate li se medijske buke u slučaju Crnoja? Čovjek je odstupio zbog nenamjenskog utroška kredita koji redovito plaća. Orile su naslovnice mainstream medija o velikom slučaju i prije i nakon odstupanja. U slučaju Nine Obuljen inkriminacije su proglašene hajkom na uljuđenu i uvaženu stručnjakinju. Očito ljestvice nisu iste za sve, upozorio je Željko Maršić.

Željko Maršić: Opasni politički tereti Nine Obuljen

Ovoga ljeta kada se u sjedištu Socijaldemokratske partije slagala križaljka potencijalnih ministara, na stol tadašnjeg predsjednika SDP-a Zorana Milanovića stigao je i prijedlog o Nini Obuljen za ministricu kulture, piše Večernji list. Milanoviću su Ninu Obuljen Koržinek predložili kulturnjaci s kojima je SDP kontaktirao za vrijeme izborne kampanje.

Kulturnjaci 2016. dočekali novu ministricu širom raširenih ruku i objavili popis svojih očekivanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, osim što Nina Obuljen Koržinek nije bila na nijednoj izbornoj listi, uz njezino ime vezane su brojne kontroverzije, svojem je suprugu šefica, i kao ministrica zarađuje dvostruko više od njega. Podatci o zaradi vidljivi su iz imovinskih kartica, a među zadnjima koji su predali imovinske kartice bila je upravo Nina Obuljen Koržinek, koja je na mjestu ministra naslijedila Zlatka Hasanbegovića, najboljeg ministra prijašnje Vlade s uvjerljivom podrškom naroda.

Nina Obuljen Koržinek i njezin suprug – kojemu je šefica – posjeduju umjetnine vrijedne 850.000 kn

Zlatko Hasanbegović s najvećim brojem preferencijskih glasova (11.898) na HDZ-ovoj listi u II. izbornoj jedinici ispunio je Plenkovićev uvjet da “oni koji preuzimaju dužnost u izvršnoj vlasti dobiju prije toga mandat od birača“, a premijer smatra da je “kvalitetno radio svoj posao“ – birači i javnost s pravom očekuju da u interesu transparentnosti objasni – na temelju kojih je kriterija za ministricu odabrao Ninu Obuljen?

Tko je Nina Obuljen – žena koju su mediji nametnuli kao ministricu kulture

Dr. Markić o mogućim razlozima za neimenovanje Hasanbegovića i Plenkovićevoj vjerodostojnosti

Marko Ljubić: Na slučaju napada na Nenada Piskača zorno se vidi da su Obuljen i Orepić težak teret Plenkovićeve vlade

Otvoreno pismo prof. Šeparovića: “Kada je moj bivši student Plenković objavio članove Vlade nastala je konsternacija”

Kada se kulturnjaci pobune, Obuljen odmah najavljuje pronalazak rješenja njihovih problema

Evo kako je prošao sastanak Koordinacije udruga hrvatskih branitelja i stradalnika s ministricom kulture Ninom Obuljen!

Znate li da SDP-ovi ‘Kulturnjaci’ blate Hrvatsku i u Europskom parlamentu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.